Az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője szerint Ukrajna és Európa háta mögött kötött békemegállapodás kudarcra van ítélve
Az Ukrajna és Európa háta mögött kötött békemegállapodás kudarcra van ítélve - figyelmeztetett csütörtökön Brüsszelben Kaja Kallas, az EU külügyi és biztonságpolitikai főképviselője a NATO szövetségesek védelmi minisztereinek tanácskozására érkezve.

Felhívta a figyelmet, hogy a gyors megoldások veszélyesek, és a minszki megállapodások példája mutatja, hogy egy nem kellően megalapozott egyezség csak átmeneti tűzszünetet jelenthet, amely végül nem akadályozta meg a háború kitörését 2022-ben. Kallas
a megbékítési politika kudarcos stratégiájára figyelmeztetett, amelyre példaként az 1938-as müncheni egyezményt hozta fel, amelyet Németország, Nagy-Britannia, Franciaország és Olaszország vezetői írtak alá Csehszlovákia képviselői nélkül, és ennek következtében Hitler annektálta az ország egy részét.
- jelentette ki Kallas.
Belgium védelmi minisztere, Theo Francken az Egyesült Államok által javasolt ukrajnai béketerv kereteit "Vlagyimir Putyin győzelmének" és "rossz hírnek" nevezte. A VRT belga hírcsatornának csütörtöki nyilatkozatában Francken azt is elmondta, hogy nem zárja ki a belga katonák részvételét egy esetleges békefenntartó misszióban. Francken úgy vélte, hogy a béketerv nagy előnyt jelent Putyin számára, "aki nem akarja, hogy Ukrajna NATO-tag legyen, és nem akar lemondani az általa megszerzett területekről". Szerinte fennáll a veszélye annak, hogy Putyin tovább építi katonai képességeit, és később Moldovára, Georgiára, valamint a balti államokra - Litvániára, Lettországra és Észtországra - irányítja figyelmét.
Hangsúlyozta, hogy
Európának növelnie kell védelmi képességeit.
- mutatott rá.
Ruben Brekelmans holland védelmi miniszter szerdán azt mondta, hogy Ukrajna védelme alapvető fontosságú.
- mondta. Brekelmans szerint a legfontosabb Ukrajna támogatásának fenntartása és az egységes fellépés, amelyben az Egyesült Államoknak kulcsszerepe van. A holland védelmi miniszter szerint nem meglepő ez az "igen közvetlen üzenet", és akár előnyös is lehet Európa számára, mivel más országoknak is nagyobb szerepet kell vállalniuk.
- mondta Brekelmans.