Az EU készen áll, hogy kivegye részét a tűzszüneti megállapodás utáni lépésekből
Az Európai Unió készen áll arra, hogy Ukrajnával, az Egyesült Államokkal és más partnerekkel együtt teljes mértékben kivegye részét a tűzszünetre irányuló megállapodást követő lépések támogatásából - jelentette ki az Európai Unió nevében tett nyilatkozatában az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő.

Kaja Kallas hangsúlyozta:
az Európai Unió üdvözli Ukrajna és az Egyesült Államok Szaúd-Arábiában tartott keddi találkozóját követő közös nyilatkozatot, amely mint részletezte, magában foglalja a tűzszüneti megállapodásra, a humanitárius erőfeszítésekre, valamint az Egyesült Államok hírszerzési információinak megosztására és biztonsági támogatására irányuló javaslatokat.
Az Európai Unió célja, hogy támogassa Ukrajnát az ENSZ Alapokmányának elvein és a nemzetközi jogon alapuló átfogó, igazságos és tartós béke elérésében.
A tűzszünetre vonatkozó javaslat, ha azt Oroszország elfogadja, fontos lépést jelenthet
- emelte ki.
- fogalmazott.
Az Európai Unió üdvözli a Szaúd-Arábia e megbeszéléseknek otthont adó erőfeszítéseit - tette hozzá közleményében az uniós diplomácia vezetője.
Európa Tanács: az emberi jogoknak a béketárgyalások szerves részét kell képezniük
Az igazságos és fenntartható béke elérése érdekében olyan béketerv kidolgozására van szükség, amely az emberi jogokat minden jelenlegi és jövőbeli békekötés, beleértve az ukrajnai háborút lezáró megállapodás vezérelvévé teszi - jelentette ki a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács emberi jogi biztosa szerdán.
Michael O'Flaherty közleményében azt írta, hogy az ukrajnai háború lezárását célzó béketárgyalásokról szóló jelenlegi megbeszélések az emberi jogokat háttérbe szorítják. Az emberi jogi biztos megdöbbenését fejezte ki amiatt, hogy az Ukrajna jövőbeli békéjének feltételeiről szóló viták "milyen kevéssé foglalkoznak" a sürgető humanitárius és emberi jogi aggályokkal, valamint a háború által érintett emberek helyzetével.
- fogalmazott.
Kijelentette, hogy az emberi jogok súlyos megsértésének és háborús bűnöknek az elkövetőit bíróság elé kell állítani. Az orosz agresszió minden áldozatának jogorvoslatot kell kapnia. A fogvatartottakat szabadon kell bocsátani. A béketárgyalások során nem szabad figyelmen kívül hagyni az Oroszországba hurcolt ukrán gyermekek visszajuttatását családjaikhoz. Ukrajna újjáépítés során az erőfeszítéseknek elsősorban a leginkább rászorulók szükségleteit kell figyelembe vennie - húzta alá.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsának vonatkozó határozatával összhangban minden békefolyamatnak el kell ismernie a nők kulcsszerepét a konfliktusok megoldásában, és magában kell foglalnia a nemek közötti egyenlőség szempontjait - jelentette ki. Az emberi jogi biztos végezetül kijelentette:
az agresszió áldozataként Ukrajnának mindig a tárgyalóasztalnál kell ülnie, a civil társadalom teljes körű bevonásával.
- fogalmazott O'Flaherty.
- tette hozzá közleményében az Európa Tanács emberi jogi biztosa.