Az EU a georgiai választások során elkövetett feltételezett szabálytalanságok kivizsgálását sürgeti
A georgiai parlamenti választások során a megfigyelők által kiemelt szabálytalanságok azonnali és átlátható kivizsgálását sürgette vasárnap esti közös közleményében az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője és az Európai Bizottság.

Josep Borrell kiemelte, hogy az utóbbi hónapokban Georgia népe "bizonyította elkötelezettségét a demokratikus értékek és az ország EU-ba vezető útja mellett".
Figyelmeztetett, hogy mind az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezet (EBESZ), mind pedig a Demokratikus Intézmények és Emberi Jogok Hivatala (ODIHR) előzetes jelentése szerint a választások "feszült légkörben zajlottak, a voksolás titkosságát pedig több alkalommal megsértették", hozzátéve, hogy a megfigyelők szerint gyakori volt a szavazók - különösen a közalkalmazottak - megfélemlítése is.
Hozzátette, hogy
a megfigyelők emellett egyenlőtlen versenyfeltételeket és megosztó kampányt vetettek a georgiai hatóságok szemére, kiemelve, hogy a nemrég elfogadott törvénymódosítások vélhetően hatással voltak a választásokra is.
- olvasható a közleményben.
Csehországot nyugtalanítják a georgiai hírek
Csehországot nyugtalanítják a szombati georgiai parlamenti választások lefolyásáról szóló hírek – közölte a cseh külügyminisztérium vasárnap esti nyilatkozatában. Prága felszólította a feleket, hogy tartsák tiszteletben a demokratikus értékeket és tartózkodjanak az erőszaktól.
Szalome Zurabisvili elnök vasárnap este közölte, hogy a tömeges választási csalás gyanúja miatt nem ismeri el a választások eredményét, illegitimnek nevezte az ország jelenlegi vezetését, és azt állította, hogy hazája orosz különleges művelet áldozata lett. A Nyugat-barát államfő tüntetésre hívta támogatóit hétfőre a parlament épülete elé.
– áll a prágai külügyminisztériumm nyilatkozatában.
– vélte a cseh külügyminisztérium.