Az észak-koreai állami média hallgat Kim Dzsong Un hollétéről
Hallgat a phenjani állami sajtó Kim Dzsong Un hollétéről, a helyi lapok szerdán sem adtak hírt semmilyen nyilvános szerepléséről, miközben az amerikai és dél-koreai sajtóban előző napon olyan, hivatalos forrásból meg nem erősített hírek kaptak lábra, hogy az észak-koreai vezető szív- és érrendszeri műtéten esett át, és egyes értesülések szerint állapota súlyos.

A Kim Dzsong Un egészségi állapotával kapcsolatos találgatások az után kezdődtek, hogy nem jelent meg április 15-én az államalapító nagyapja, Kim Ir Szen születésnapja alkalmából megtartott megemlékezésen, holott ez Észak-Koreában a legnagyobb ünnep.
A kommunista hatalom szócsövének számító KCNA hírügynökségben és a Rodong Szinmun pártlapban azóta nem jelent meg hír Kim Dzsong Un hollétéről, és szerdán sem írtak róla semmit. A KCNA hírügynökség a többi között sportfelszerelésekről, faeperszüretről és az önfentarthatóság észak-koreai ideológiájának szentelt bangladesi találkozóról írt, a Rodong Szinmun pedig az önellátó gazdaságról és a koronavírus elleni intézkedésekről cikkezett.
Hivatalos forrásból sem Washingtonban, sem Szöulban, sem Pekingben nem erősítették meg a sajtóban megjelent híreket.
Donald Trump amerikai elnök a koronavírus-járvánnyal foglalkozó kormányzati munkacsoport kedd esti sajtókonferenciáján kitért ezekre a sajtóértesülésekre. Azt mondta, hogy a kormány nem rendelkezik megerősített információkkal Kim betegségéről. Reményét fejezte ki, hogy jól van. Megemlítette, hogy nagyon jó kapcsolata van Kim Dzsong Unnal, akivel kétszer személyesen is találkozott. A CNN értesüléseiről pedig az amerikai elnök megjegyezte, hogy nem nagyon hisz ennek a hírtelevíziónak.
A tudósító azt írta, hogy Phenjan bevásárlóközpontjainak bejáratai előtt százas sorok alakultak ki, amihez hasonló már évek óta nem történt az észak-koreai fővárosban. Az eladók csak kisebb csoportokban engedik be az embereket az üzletekbe, hogy ne alakuljanak ki tumultuózus jelenetek. A boltok ennek ellenére tele vannak emberekkel, a pénztárak előtt hosszú sorok keletkeztek.
Leginkább az olyan tartós élelmiszerek fogytak, mint a rizs, liszt, cukor, keksz, tészta, halkonzerv. Emellett nagy kereslet mutatkozott a szappanra, mosószerekre, fogkrémre és a wc-papírra. A rohamot követően láthatóan megcsappant a boltok kínálata. Eltűnt a polcokról a liszt, az étolaj, a wc-papír és a mosópor, továbbá a citrom és a fokhagyma is.
A helyi termékek közül van még ugyanakkor friss paradicsom, sárgarépa, káposzta, cékla, burgonya, több fajta alma, valamint eper.
A boltok eladói nem tudták megnevezni a roham okát, a helyi sajtó sem számolt be a felvásárlási rohamról. Megfigyelők, így a Phenjanban dolgozó európai diplomaták az eseményt azzal hozzák összefüggésbe, hogy élesen megcsappant a külföldről behozott termékek mennyisége, már csak azért is, mert Észak-Korea teljes mértékben lezárta határait az új típusú koronavírus elleni védekezés jegyében.
Az észak-koreai hatóságok február elejétől kezdve védekezési célzattal leállították a Kínába és Oroszországba tartó, illetve onnan érkező nemzetközi légijáratokat, személyvonatokat. A külföldi vesztegzárak miatt jelentősen csökkent az áruszállítás, majd gyakorlatilag teljesen megszűnt. Az észak-koreai média nem számolt be helyi karanténintézkedésekről, és egyetlen egy, a koronavírussal kapcsolatba hozható megbetegedésről sem.