Az ENSZ különmegbízottjai állítólag több millió dollárt kaptak autoriter rezsimektől, és kritizálták a Nyugatot
Titkos finanszírozás Kínából, Oroszországból vagy Katarból, utazások autoriter rezsimekbe és a Nyugat éles bírálata. A genfi UN Watch szervezet új jelentése azt állítja, hogy 13 ENSZ emberi jogi különmegbízottat fizettek és vesztegettek meg azok a diktatúrák és autoriter rezsimek, amelyek jogsértéseiről függetlenül kellene tájékoztatniuk.
A dokumentum szerzői szerint az ENSZ rendszere az autoriter államok politikai befolyásának célpontjává vált, és egyes szakértők a rezsimek ellenőrzése helyett valójában segítik azok propagandáját.
A jelentés azt állítja, hogy közülük néhányan pénzt fogadtak el a kínai, orosz vagy katari rezsimektől, majd beszédeikben szisztematikusan támadták a nyugati országokat és Izraelt, miközben szemet hunytak az autoriter államokban elkövetett jogi jogsértések felett. A jelentés nagy figyelmet szentel a belorusz jogásznak, Alena Douhanovának, az ENSZ egyoldalú szankciók hatásairól szóló különleges jelentéstevőjének. Az UN Watch szerint irodája 1,3 millió dollárt kapott Kínától, Oroszországtól és Katarból. Douhanova mandátuma alatt többek között Iránba, Kínába, Venezuelába, Szíriába és Zimbabwébe látogatott, és jelentéseiben többször is bírálta a nyugati szankciókat ezekkel a rezsimekkel szemben. A dokumentum szerzői azt állítják, hogy ahelyett, hogy felhívta volna a figyelmet a diktatúrák elnyomó politikájára, segített legitimálni azok narratíváját, miszerint a nyugat a felelős a gazdasági problémákért.
A jelentés további ellentmondásos eseteket is említ. A szerzők szerint Tlaleng Mofokeng, az egészséghez való jogért felelős különleges jelentéstevő nyilvánosan kijelentette, hogy „a Hamász nem terrorista”, és támogatta a „fegyveres ellenállást”.
Michael Fakhri, az élelmezési jogért felelős különmegbízott venezuelai látogatása után dicsérte Nicolás Maduro kormányát, annak ellenére, hogy Caracas magas inflációval, élelmiszerhiánnyal és a lakosság szomszédos országokba történő kivándorlásával küzdött.
A legtöbb jelentéstevő mandátuma időben korlátozott. Ezt meghosszabbíthatja vagy visszavonhatja az ENSZ Emberi Jogi Tanácsa. Ez elvileg rendelkezik a különleges jelentéstevő mandátumának megszüntetésére vonatkozó jogkörrel, diplomáciai források szerint nincs ismert eset, amikor valamelyiküket mandátuma alatt ténylegesen visszahívták volna.
A gyakorlatban inkább politikai lemondásra szólító felhívások vagy a mandátum megszüntetésére irányuló kísérletek jelennek meg. A dokumentum szerzői felhívják a figyelmet arra is, hogy a különleges jelentéstevők figyelme jelentősen Izraelre összpontosul. A jelentés szerint 2023 októbere és 2026 márciusa között 148 Izraellel kapcsolatos nyilatkozatot tettek közzé, míg az Oroszország által Ukrajna ellen indított háborúval kapcsolatban 64-et, a szudáni polgárháborúval kapcsolatban pedig mindössze 24-et. Az UN Watch állítása szerint éppen ez az aránytalanság jelzi az egész rendszer átpolitizáltságát.