2021. július 20., 17:55

Az ellenzék tiltakozott az indiai parlamentben a Pegasus kémprogram miatt

Tiltakozás tört ki kedden az indiai parlamentben, miután ellenzéki képviselők azzal vádolták meg Narendra Modi kormányát, hogy a Pegasus kémszoftverrel hallgattak le politikai ellenfeleket, újságírókat és aktivistákat.

Tiltakozó ellenzék
Az indiai parlament épülete
Fotó: TASR

Az ülés félbeszakadt, amikor ellenzéki képviselők kormányellenes jelszavakat kezdtek skandálni, és mielőbbi vizsgálatot követeltek az NSO izraeli cég Pegasus nevű kémprogramjának indiai használata ügyében.

Ez nemzetbiztonsági fenyegetés"

- mondta Kapil Szibal, az ellenzéki Kongresszus Párt egyik tisztségviselője.

A tiltakozások azután törtek ki, hogy vasárnap egy nemzetközi médiacsoport nyilvánosságra hozta vizsgálata eredményeit, amely során állítólag bizonyítást nyert, hogy a kémszoftverrel ötven országban különböző célpontokat hallgattak le, közöttük újságírókat, aktivistákat és politikai ellenfeleket.

Indiában az oknyomozás szerint az esetlegesen megfigyeltek listáján szerepel Rahul Gandhi, a Kongresszus Párt magas rangú vezetője, legalább negyven újságíró, egy tapasztalt választási szakértő, Modi heves bírálója, valamint egy ismert járványügyi szakértő.

Asvani Vaisnau újonnan kinevezett információs technológiai miniszter hétfőn tagadta, s "szenzációhajhásznak" nevezte ezen állításokat. Hozzátette, az indiai demokrácia rossz hírnevét akarták kelteni a vádakkal.

Néhány perccel a miniszter parlamenti felszólalása után a The Wire nevű indiai független hírportál - amely szintén részt vett az oknyomozásban - közölte, hogy a miniszter neve is szerepelt a potenciális megfigyelési listán 2017-ben, amikor még nem volt Modi Bharatíja Dzsanata Pártjának (BJP) tagja.

A volt információs technológiai miniszter, Ravi Sankar Praszad kijelentette, hogy szemernyi bizonyíték sincs az állítások, illetve az indiai kormány és a BJP közötti kapcsolatra.

Jogvédő szervezetek szerint az oknyomozás következtetései arra utalnak, hogy nemcsak az önkényuralmi rendszerek, de demokratikus kormányok - közöttük az indiai - is felhasználták a Pegasust politikai céljaik érdekében. Megerősítették azokat az aggodalmakat is, amelyek szerint Modi alatt romlott a polgári szabadságjogok helyzete.

A washingtoni székhelyű Freedom House nemrégiben Indiát, a világ legnépesebb demokráciáját szabadról részben szabadra minősítette át.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről. 

Hozzászólások

eFCsé 2021. 07. 20., k - 19:31

A Magyar Nemzetben megjelent egy jó cikk a témában, néhány gondolat belőle:
Előbb egy összeállítás a „bűzös diktatúrákról”:

„Az amerikai titkosszolgálatok széles körben figyelik az emberek mobiltelefon-hívásait és internetes tevékenységét az Egyesült Államokban és világszerte.” (Edward Snowden)

„Újságírókat figyelt meg a brit titkosszolgálat”

„Az új-zélandi kormány is kémkedett saját állampolgárai után”

„A Deutsche Telekom ügyfeleit is lehallgatta az NSA”

„Az USA lehallgatta Merkelt, Merkel meg lehallgatta Sarkozyt”

„A német hírszerzés Hillary Clinton telefonját is lehallgatta”

„A dán titkosszolgálat 2012 és 2014 között segítséget nyújtott az Egyesült Államoknak, hogy kémkedni tudjon egyes csúcspolitikusok, így többek között Angela Merkel után.”

Fenti kis összeállítás kizárólag a 444 szalagcímeiből áll 2013 és 2021 között, nehogy véletlenül elfogultsággal legyünk megvádolva, másrészt mégiscsak a 444 volt Soros és a CIA felkent magyarországi lerakata egészen a mostani „botrányig”, ám most a Telex vette át a stafétát. (Nyilván nem a 444 hazaárulási hajlandóságával volt a baj, az konstans, valami mást ronthattak el…)