2021. április 10., 14:21

Az Amerikai Népszava főszerkesztőjének a lemondását követelik

Amerikai magyarok petícióban követelik az Amerikai Népszava című lap és online portál főszerkesztőjének bocsánatkérését és távozását a médium éléről.

Bartus László és Robert de Niro
Fotó: Amerikai Népszava

A kezdeményezők emlékeztetnek:

Bartus László gyanús, mindeddig tisztázatlan körülmények közt tette rá a kezét az amerikai magyarság legpatinásabb lapjára, majd a megszerzett lapot szétverte, a stábot szélnek eresztette, az újságot megszüntette,

a maradékot pedig egy személyes gyűlölettől vezérelt, szélsőséges, kirekesztő gyűlöletbloggá degradálta.

Mint hangsúlyozzák: az Egyesült Államokban letelepedő balliberális újságírónak el kell számolnia azzal, hogy miből és hogyan szerezhette meg az Amerikai Népszavát, milyen szerepet játszottak az offshore cégek a lap megszerzésében, miért nem elérhető a lap felbecsülhetetlen értékű archívuma, valamint arról is, hogy mi történt azokkal az adományokkal, amelyeket Bartus László a Kohányi Társaság nevében gyűjtött össze, és amelyekről soha nem tett közzé beszámolót.

A petíció szerzői kijelentik:

a főszerkesztő bocsánatkéréssel tartozik, amiért több mint százhúsz év hagyományait és valódi újságírók generációinak a teljesítményét gyalázta meg azzal, hogy gyűlöletbeszédtől fröcsögő, alpári hangnemet honosított meg az Amerikai Népszavánál,

továbbá felszólítják, hogy adja vissza a lapot, az ahhoz kapcsolódó internetes felületeket, valamint a közösségi médiaoldalakat az amerikai magyarság valódi képviselőinek.

A gyűlölettől vezérelt útszéli hangnem – amely ellen kikeltek a petíció kezdeményezői is – egyáltalán nem bizonyul túlzásnak. Állításaikat alátámasztandó íme néhány részlet az Amerikai Népszava legfrissebb cikkeiből:

A világ baja az, hogy nem úgy viselkedik és nem úgy reagál, ahogyan a Hertha. Az EU válsága az, hogy ez a köpcös paprikajancsi diktátorutánzat nem az EU-n kívül pattog, hogy jogot szerezzen a fasiszta és náci ideológiák számára […] A fasisztákat mindenhonnan ki kellene rúgni, nemcsak a Herthából. A német kormány képviselőjét azért kellene felelősségre vonni, hogy egy Hertha tudja, mi a kötelessége, akkor a német kormány miért nem, és miért tűri meg ezeket fasiszta pokolfajzatokat az Európai Unióban?”

– olvasható Bartusék „állásfoglalása” a Petry-ügy kapcsán, gyalázkodó megjegyzéseiket pedig a sanghaji Fudan Egyetem Budapestre költözésének apropóján így folytatják:

Orbánhoz hasonló mértékű erkölcsi, politikai, gazdasági és szellemi rombolást Magyarországon talán még senki nem végzett. Ennek az országnak ennyi kárt még senki nem okozott, s még mindig csak az elején vagyunk. Ennek iszonyatos vége lesz. Még a kínai kommunista diktatúrában sem tehetné meg ezt."

Az Amerikai Népszava az első és a legnagyobb magyar nyelvű újság volt az Egyesült Államokban, egyben a legrégebbi magyar nyelvű, külföldön megjelenő lap a világon, amely 1891-től kezdve folyamatosan megjelent. Bartus László a 2000-es évek elején került az újsághoz, később pedig annak főszerkesztője lett, nem mellesleg ő birtokolja az Olivia Media and Publishing Corporation nevezetű médiavállalatot is, amely 2019-ig a nyomtatott lap, jelenleg pedig az Amerikai Népszava online változatának a kiadásáért felelős. A nyomtatott újság 2019-ig volt elérhető, megszűnésének okát pedig az idős amerikai magyar generáció kihalásával indokolták. Bartusról olyan információk jelentek meg, hogy a rendszerváltás előtt a magyar állambiztonsági szolgálat beszervezett munkatársa volt. Az Énekes fedőnevű titkos munkatársnak a személyes adatai, és beszervező tisztjének a neve mellett ott áll, hogy az MSZMP tagja volt és hazafias alapon szervezték be. Bartus azonnal és több cikkben reagált a nyilvánosságra hozott aktára. Hamisítványnak bélyegezte, és mindenkit perrel fenyegetett, aki azt állítaná róla, hogy ügynök. Az újságíró Németh Sándort, a Hit Gyülekezetének vezetőjét vádolta meg a kiszivárogtatással, és történész szakértőt kért fel a iratok hitelességének cáfolatára. A Hetek című lap hosszú cikkben foglalkozott az afférral, s kiderül belőle, hogy Bartus László a rendszerváltás idején belépett a Hit Gyülekezetébe. Ezt követően a Heteknél, majd a Magyar Hírlapnál dolgozott. 2003-ban elhagyta Magyarországot, az Egyesült Államokban telepedett le, ahol rövid idő elteltével az Amerikai Népszava munkatársa, később főszerkesztője lett.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.