Ausztria nem enged
A Magyar Nemzet erdélyi tudósítója arról készített összeállítást, hogyan látják Romániában azt, hogy Ausztria előreláthatóan továbbra sem szeretné támogatni Bukarest csatlakozását a schengeni övezethez.

Mint a lap megállapítja: miközben az Európai Parlament igyekszik nyomást gyakorolni Ausztriára a schengeni bővítést elutasító álláspontjának megváltoztatásáért, addig Bécsben lassan a teljes politikai paletta a bevándorlás korlátozását helyezi előtérbe. Az osztrák kormány továbbra is összekapcsolja a szabad mozgást biztosító övezet szélesítésének kérdését a migrációval, így esélytelennek tűnik Románia és Bulgária Schengen-tagsága.
Az Európai Parlament megszavazta azt a határozatot amelynek alapján vizsgálnák a Románia schengeni csatlakozását megakadályozó osztrák vétó jogszerűségét.
Victor Negrescu román szociáldemokrata EP-képviselő kedden újságíróknak elmondta, hogy a határozat szerint Ausztria vétója megsértette az európai alapjogokat és diszkriminációt okozott. Az Agerpres hírügynökség által idézett politikus elmagyarázta: az állásfoglalás felszólítja az Európai Parlamentet és az Európai Bizottságot, hogy minden rendelkezésre álló eszközt használjon fel a román állampolgárok jogainak védelmére. Negrescu elmondta:
A lap emlékeztet rá, hogy az Európai Unió soros spanyol elnöksége a schengeni bővítés fontosságáról nyilatkozott, Olaf Scholz német kancellár pedig a napokban megismételte Románia csatlakozásának támogatását, így a bukaresti politikai élet, elsősorban a kormányzati szereplők, ismét optimista hangot ütöttek meg az ország idei schengeni tagságával kapcsolatban.
Vincze Lóránt európai parlamenti képviselő szerint ugyanakkor nem történt semmi látványos Schengen ügyében.
– mondta a Maszol erdélyi portál megkeresésére a Romániai Magyar Demokrata Szövetség politikusa. Úgy vélte, ha Bécs továbbra is az uniós migrációs reformtól teszi függővé a schengeni bővítés csatlakozását, akkor erre idén sem fog sor kerülni.
– fogalmazott Vincze Lóránt.
Az erdélyi EP-képviselő véleményét alátámasztja egy friss osztrák felmérés is. A lakosság egyharmada támogatja a román tagságot, a relatív többség (44 százalékuk) elutasítja azt.