Ausztráliában férfi lett az év nője
Egy „transzgender” személyt, egy magát nőnek minősíttető biológiai férfit, Brianna Skinner-t választott az év helyi nőjének Sydneyben az ausztráliai Új-Dél-Wales (NSW) szövetségi állam kormányzata – számolt be a hivatalos közlésre hivatkozva több hírforrás, köztük a dailymail.co.uk is.

A döntést a szövetségi állam miniszterelnöke, Sydney parlamenti képviselője, Alex Greenwich jelentette be a napokban. Skinner „asszonynak” – a politikai véleménynyilvánítás egyértelmű jeleit magán hordozó - díjazását azzal indokolták, hogy „büszke transznemű nőként az egyenlőség és az általa képviselt közösség ádáz szószólója.”
Greenwich a díjazás kapcsán a brit hírportál szerint elmondta: Briannával és jelenlegi feleségével, Nunával 2014-ben találkozott először, amikor a transzgender nő amiatt panaszkodott az irodájában, hogy a vonatkozó szabályozások miatt nem tudja megváltoztatni a nemét a születési bizonyítványán és a házassági okmányon. „Brianna tapasztalata rávilágított a diszkriminációra és az idejétmúlt, a transz és nemileg eltérő emberekre kényszerített új-dél-wales-i törvényekre” – fogalmazott Alex Greenwich.
A vonatkozó híradásokban arról nem találni említést, hogy a díjjal korábban elismert nők, miként értékelték, hogy ezúttal egy biológiai férfi kapta a nőknek szánt díjat. Azt viszont – legalábbis az előző év díjazásai sejteni engedik -, hogy az aktuális hatalom politikai nézetei korábban sem maradtak teljesen nyom nélkül a választás során. A teljesség igénye nélkül említsük meg például a 2024-ben Új-Dél-Wales miniszterelnökének női kiválóságának választott Jessica Hill-t, akit az Amnesty International által korábban már kitüntetett, az ABC-nek is dolgozó újságíróként díjaztak.
Tegyük hozzá: Hill olyan, „bizonyos körökben hálás” – más nézetek szerint viszont elsősorban a hagyományos családmodellek bomlasztását célzó - témákkal foglalkozott szívesen, mint a „kapcsolatokon belüli kényszerbefolyásolás” és az állítólagos „gender alapú erőszak”, mely utóbbi egyébként a hírhedten megosztó isztambuli egyezmény egyik alaptétele is.