António Costa: az EU-nak nagyobb felelősséget kell vállalnia védelmének biztosítására
Az Európai Uniónak nagyobb felelősséget kell vállalnia saját védelmének biztosítása érdekében, és közös érdek az európai szintű szorosabb együttműködés - mondta az uniós tagállamok vezetőit tömörítő Európai Tanács elnöke Brüsszelben hétfőn.

Az európai védelem helyzetéről szóló, nem hivatalos uniós csúcstalálkozót megelőzően António Costa hangsúlyozta: a találkozónak - melyen részt vesz Mark Rutte NATO-főtitkár és Keir Starmer brit miniszterelnök is - körbe kell járnia azt a kérdést, hogy az európai védelem szavatolása érdekében melyek azok a prioritások, melyeket tovább kell erősíteni, hogyan érhető el a szükséges finanszírozás, valamint, hogy miként lehet megszilárdítani a meglévő partnerségeket.
Az elnök reményét fejezte ki, hogy a megbeszélés segítséget jelent az Európai Bizottság és az uniós külügyi és biztonságpolitikai főképviselő számára az európai védelem jövőjére vonatkozó javaslatok elkészítéséhez, valamint "kikövezi az annak megvalósításához szükséges utat".
Costa a tagállami vezetőknek írt meghívólevelében közölte, hogy a hétfői megbeszélés hozzá fog járulni az arra irányuló lépések előkészítéséhez, hogy Európa ellenállóképesebb és megbízhatóbb biztonsági és védelmi szereplővé váljon, és ezáltal erősebb transzatlanti partner legyen a NATO keretében is.
Olaf Scholz német kancellár érkezésekor a védelem kérdésével kapcsolatban közölte: elengedhetetlen a védelmi beszerzések összehangolása a közös uniós kapacitás megerősítése érdekében. Biztosítani szükséges a hosszantartó és magas kapacitású védelmi ipari gyártást a felkészültség szavatolása érdekében - hangsúlyozta.
Kiemelte továbbá: a tagállamoknak a közös migrációs politika végrehajtására kell összpontosítaniuk, ugyanis Európának van megoldása a helyzetre.
Ezek között a német kancellár a külső határok védelmének megerősítését, a menekültek szisztematikus regisztrációját, a migránsok tagállamok közötti elosztását jelentő szolidaritási mechanizmus, valamint az uniós maradásra jogosulatlanok visszaküldését szolgáló mechanizmus alkalmazását sorolta. A migrációs paktum elfogadásával Európa jelentős lépést tett a migrációs helyzet megoldására - jelentette ki.
Scholz kijelentette: Európa erős, az európai gazdaság sikeres, Európa a legnagyobb gazdasági térséggel rendelkezik. Európának ugyanúgy, ahogy az Egyesült Államok számára fontos a megoldás megtalálása a kereskedelmet érintő kérdésékben.
Az Európai Unió elég erős ahhoz, hogy reagáljon az Egyesült Államok által bevezetni tervezett vámokra, de a cél a kereskedelmi partnerek közötti együttműködés - hangoztatta a német kancellár.
Kaja Kallas, az Európai Unió külügyi és biztonságpolitikai főképviselője érkezésekor arra hívta fel a figyelmet, hogy a kereskedelmi háborúknak nincsenek győztesei. Ha az Egyesült Államok kereskedelmi háborúba kezd, annak haszonélvezője Kína lesz - mondta. Európának szüksége van Amerikára, ahogy Amerikának Európára - közölte.
Gitanas Nauseda litván elnök hangsúlyozta: országa GDP-je 4 százalékát már a védelmi befektetésekre fordítja, ezt az arányt most 5-6 százalékra kívánják emelni. Kiemelte, hogy az EU-nak és az Egyesült Államoknak konstruktívan kell együttműködnie védelmi és energiabiztonsági kérdésekben. Mint mondta, az Egyesült Államok nélkül nem lehetséges hatékonyan elrettenteni az orosz agressziót Európában, ezért a NATO-szövetségeseknek elengedhetetlen az együttműködés.
- fogalmazott a litván elnök.
A hétfőn reggel hivatalba lépő belga miniszterelnök, Bart De Wever kijelentette: hiba lenne azt gondolni, hogy Európa egyedül képes megvédeni magát, ezért továbbra is fenn kell tartania erős szövetségét az Egyesült Államokkal.
Petteri Orpo finn kormányfő szerint döntő fontosságú, hogy a hétfői rendkívüli EU-csúcson valódi megbeszélések kezdődjenek arról, hogyan lehet megerősíteni a közös védelmet.
- jelentette ki Orpo.
Mette Fredriksen dán kormányfő azzal kapcsolatban, hogy Donald Trump amerikai elnök ellenőrzést szerezne Grönland felett, kijelentette: Grönland a Dán Királyság része, és nem eladó. Elismerve az Északi-sarkvidék növekvő biztonsági stratégiai jelentőségét közölte: kész növelni a dán katonai jelenlétet a szigeten. Fredriksen hangsúlyozta: az európai védelem egyik legnagyobb kihívása, hogy túl lassan halad a fegyvergyártás. Véleménye szerint az európai országoknak növelniük kell a védelmi kiadásokat, mert a GDP 2 százalékának megfelelő ráfordítás már nem elegendő. Kiemelte továbbá, amennyiben az Egyesült Államok vámokat vet ki Európára, egységes és határozott válaszra lesz szükség.
A dán kormányfő továbbá kijelentette: Ukrajnának meg kell nyernie a háborút Oroszországgal szemben.
- tette hozzá Fredriksen.