2022. október 13., 16:23

"Antifasiszták" nem, Hitler Mein Kampf-ja igen? - Botrány a német Kauflandnál

Érdekes botrány van kibontakozóban Németországban. Az ország egyik legnagyobb, nálunk is jól ismert áruházlánca, a Kaufland online könyvesboltja verte ki a biztosítékot sokaknál, miután kiderült, a vállalat számos "antifasiszta" könyvet és egyéb terméket kivont kínálatából, miközben a Mein Kampf régi kiadása, mindenfajta kritikai megjegyzés nélkül, maradhatott.

kaufland
Fotó: Kaufland.de

Alakul a Twitter-botrány Németországban, miután többen kiszúrták, hogy a Kaufland eltávolította kínálatából több "antifasiszta" könyvet és számos, a szervezet logójával ellátott terméket. Önmagában ez is kiakaszthatta volna a németeknél hagyományosan erős szélsőbaloldalt, csakhogy időközben kiderült, az áruház online könyvesboltjában "neonáci könyveket" és magazinokat lehet kapni. A német lapok azt írják, David Irving holokauszttagadó történész munkái mellett Adolf Hitler hírhedt könyve, a Mein Kampf is kapható (volt mind ez idáig) – eredeti, nem kritikai kiadásban.

A cikkben következetesen idézőjeleztük az antifasiszta és neonáci kifejezéseket, mivel az nem derül ki egyetlen híradásból sem, konkrétan milyen termékekről van szó. Egyetlen kivétel, értelemszerűen, a Mein Kampf.

A Kaufland píárosainak most főhet a feje, szűkszavú reakciójukban a csillagokat is leígérték az égről, mondván, pár napon belül alaposan átfésülik online áruházuk kínálatát és ideológiai alapon is felülvizsgáljuk a termékpalettát. A vállalat ugyan nem sértette meg a Németországban, talán a történelmileg terhelt múlt miatt, kifejezetten szigorú szélsőjobboldali eszmék terjesztésére vonatkozó számos törvény egyikét sem, a kibontakozó botrány szinte biztosan kisöpri a polcokról a Mein Kampf-hoz hasonló könyveket.

Érdekes adalék: Adolf Hitler könyvét Németországban hetven év után, 2016-ban adták ki kritikai kiadásban. Ennek lényege, hogy a témát jól ismerő történészek lábjegyzetekkel, javításokkal és a megfelelő kontextussal látják el a szöveget. A közhiedelemmel ellentétben Németországban a "hagyományos" változat terjesztése sem tiltott, csakhogy az kizárólag antikvár formában kerülhet a vásárlók kezébe, nem lehet újra kiadni és reprintben nem terjeszthető. Emiatt állt elő az a furcsa helyzet, hogy az  Amazon online könyváruház kínálatában új és antikvár kiadások egyaránt megtalálhatóak, s míg az utóbbit minden probléma nélkül kiszállítják Németországba is, addig az előbbit nem. Eszünk ágában sincs reklámot csinálni neki, de a kontextus kedvéért érdemes megjegyezni, a könyv a legnagyobb szlovákiai online könyváruházakban is kapható – nem csak kritikai kiadásban.

A náci eszme alapvetésének számító könyv mellett a Kaufland a német szélsőjobbal azonosított Compact magazint is rendszeresen forgalmazza, ami szintén kiakasztotta az ilyesmire rögtön ugró Twitter-társadalmat.

Az egész ügyet tovább bonyolítja, hogy a Kaufland tulajdonképpen nem is saját online áruházában forgalmazta a könyvet, hanem egy viszonteladók által termékekkel megtöltött online "piactéren". A német Business Insider járt utána, miként szelektál a kiadványok között ez az online "piactér". Kiderült, az Amazonhoz hasonlóan (bár az amerikai cégnél pluszban ezzel megbízott alkalmazottak is dolgoznak), bizonyos kulcsszavak alapján automatikusan szűrnek, csakhogy, csuda tudja miért, a Hitler és a Mein Kampf kulcsszavak kimaradtak a csomagból.

Úgy tűnik, egészen mostanáig. Ha az ember a kaufland.de oldalon rákeres Adolf Hitler vagy a Mein Kampf kifejezésekre, már nem találja meg a könyvet sem az áruházban, sem a "piactéren", csupán néhány a kötetről írt munkát.

 

hitler könyv
Fotó:  Twitter

A magazinok kapcsán is magyarázkodásra kényszerült a vállalat. A Kaufland vezetősége azzal védekezik, hogy az újságok terjesztése más szabályok szerint történik mint, a könyveké. Az újságokat viszonteladóikon keresztül forgalmazzák, akiknek a vonatkozó törvények értelmében garantálniuk kell a sajtószabadságot. Értsd, ha szeretnék, akkor sem vonhatják ki például a német AfD szócsövének tartott Compact-ot a kínálatukból.

Két évvel ezelőtt egyszer már megpróbálkozott ezzel a Kaufland, akkor a Compact főszerkesztője perrel fenyegette meg az áruházláncot, amely így kénytelen volt visszakozni.

Németországban – írja a Business Insider – a terjesztők által árusított újságokat több erre szakosodott jogi iroda szúrópróbaszerűen ellenőrzi akár jobb, akár baloldali szélsőségek után kutatva. Ezen az autorizáción a Compact is rendszeresen átesik. Ahhoz, hogy törvénysértés nélkül el lehessen távolítani egy magazint a kínálatból, jogilag igazolható indok kell. Ilyet a Compact esetében nem találtak, annak ellenére sem, hogy a 

német alkotmányvédelmi szövetségi iroda (Bundesamt für Verfassungsschutz) korábban "szélsőjobboldali, extrémista" újságnak minősítette a kiadványt. 

A Compact-tal más platformok nem bánnak ennyire kesztyűs kézzel. A nagy törlési hullám idején Németországban igen komoly vihart kavart, hogy 2020 augusztusában a Facebook és az Instagram is törölte a lap fiókjait. Ha az ember átfutja a Compact-ról írt wiki-szócikkeket, egyértelműen egy szélsőjobboldali, "neofasiszta" lap képe rajzolódik ki. Ezek mára annyira elcsépelt és üres címkék, hogy inkább az olvasókra bíznánk, döntsék el ők, milyen kategóriába sorolják a Compact magazint (Google-fordítóval simán értelmezhetőek a cikkek). 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.