2022. március 18., 12:04

Amerikai szenátorok az Oroszországból származó uránimport betiltását javasolják

Amerikai republikánus párti szenátorok egy csoportja törvényjavaslatot nyújtott be az orosz uránimport betiltására, válaszul az Ukrajna elleni orosz intervencióra.

urán
Képünk illusztráció
Fotó: pixabay.com

A Kommerszant című lap beszámolója szerint a törvénytervezetet négy szenátor készítette elő. Egyikük, John Barrasso azt mondta, hogy "eljött az idő az orosz energiaforrások végleges eltávolítására az amerikai piacról". Szerinte Vlagyimir Putyin orosz elnök "ezt a pénzt arra használja fel, hogy finanszírozza brutális ukrajnai háborúját". A szenátor szerint "az uránimport tilalma tovább gyengíti az orosz hadigépezetet, elősegíti az amerikai urántermelés újjáélesztését, és megerősíti nemzetbiztonságunkat."

A törvénytervezet másik előkészítője, Roger Marshall pedig azt fejtegette, hogy az Egyesült Államok által importált urán közel fele Oroszországból, Kazahsztánból és Üzbegisztánból származik.

"A külföldi urántól való nagyfokú függés már azelőtt is veszélyeztette nemzeti érdekeinket és nemzetbiztonságunkat, hogy Oroszország megtámadta Ukrajnát, most pedig egyszerűen elfogadhatatlan" - mondta a szenátor.

Az amerikai Nemzeti Bányászati Szövetség (NMA) támogatja a kezdeményezést. A szervezet elnök-vezérigazgatója, Rich Nolan a szenátorok javaslatával kapcsolatban egyebek között megjegyzete, hogy az Egyesült Államokban található a világ legnagyobb atomerőműparkja, és jelentős az ország urántartaléka, de gyakorlatilag az összes uránt importálja az ország. Az ágazati szövetség vezetője sürgette, hogy ismét induljanak meg a befektetések az uránbányászatban, amely annyira elsorvadt, hogy mára az komoly nemzetbiztonsági kockázatot jelent.

Az NMA több mint 250 a bányászati céget és szervezetet fog össze.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.