2025. május 24., 12:48

Amerikai alelnök: a vitathatatlan amerikai dominancia korszaka lejárt

Olyan stratégia felé fordulunk, amely a realizmuson és alapvető nemzeti érdekeink védelmén alapul. De az Egyesült Államok megkérdőjelezhetetlen dominanciájának kora lejárt - mondta J. D. Vance alelnök pénteken Annapolisban az amerikai Haditengerészeti Akadémia végzősei előtt tartott beszédében.

Megbeszélték
J. D. Vance beszédet mond a Haditengerészeti Akadémia végzősei előtt
Fotó: TASR/AP

Vance azt állította, hogy az Egyesült Államoknak most komoly fenyegetésekkel kell szembenéznie Kína, Oroszország és más országok részéről, amelyek eltökéltek, hogy minden területen legyőzzék az Egyesült Államokat.

J. D. Vance azt mondta az új tengerészgyalogosoknak, hogy

egy új és nagyon veszélyes korszakban indulnak küldetésre országunk számára",

mivel az olyan ellenfelek, mint Kína és Oroszország „eltökéltek abban, hogy minden egyes területen legyőzzenek minket”.

Hangsúlyozta, hogy a Trump-kormányzat „irányt váltott” az amerikai külpolitikában. Mostantól „nem lesznek többé meghatározatlan küldetések” és „nem lesznek többé nyílt konfliktusok”.

Olyan stratégia felé fordulunk, amely a realizmuson és alapvető nemzeti érdekeink védelmén alapul. Ez azonban nem jelenti azt, hogy figyelmen kívül hagyjuk a fenyegetéseket. De azt jelenti, hogy fegyelmezetten közelítjük meg őket, és ha háborúba küldenénk önöket, akkor azt nagyon konkrét célokkal tennénk”

- mondta Vance.

A hidegháború befejezése után Amerika nagyrészt megkérdőjelezhetetlenül hasznosította a közös javak - a légtér, a tenger, az űr és a kibertér - feletti ellenőrzést. Az USA megkérdőjelezhetetlen dominanciájának korszaka azonban véget ért. Ma komoly fenyegetésekkel nézünk szembe Kína, Oroszország és más országok részéről, amelyek eltökéltek abban, hogy minden területen legyőzzenek minket”

- tette hozzá.

Az alelnök szerint a korábbi amerikai kormányok

hosszantartó kísérletet folytattak külpolitikánkban, a nemzetvédelemmel és szövetségeink fenntartására törekedtek a nemzetépítés érdekében és a külföldi országok ügyeibe való beavatkozás céljából, még akkor is, ha ezeknek az országoknak kevés közük van az alapvető amerikai érdekekhez”.
A Szovjetunió összeomlása után egy rövid ideig félelem nélküli szuperhatalom voltunk. Azt sem hittük, hogy bármely külföldi nemzet felveheti a versenyt az Egyesült Államokkal”

- folytatta.

És így vezetőink a kemény hatalmat puha hatalomra cserélték. Abbahagytuk a dolgok gyártását, mindent, az autóktól kezdve a számítógépeken át a fegyverekig, mint például a vizeinket őrző hajók és a fegyverek, amelyeket a jövőben önök használni fognak. Miért tettük ezt? Túl sokan hittük azt, hogy a gazdasági integráció természetes módon vezet majd békéhez azáltal, hogy az olyan országok, mint a Kínai Népköztársaság, jobban hasonlítanak majd az Egyesült Államokra”

- mondta Vance.

Idővel azt mondták nekünk, hogy a világ egyetlen szelíd, világi, egyetemes eszmény felé fog közeledni, kultúrától és országtól függetlenül. És akik nem akartak ehhez igazodni, a mi döntéshozóink célul tűzték ki, hogy minden szükséges eszközzel erre kényszerítsék őket”

- folytatta az alelnök a tengerészekhez intézett beszédében.

Ahelyett, hogy energiáinkat az olyan versenytársakkal szembeni felemelkedésére fordítottuk volna, mint Kína, vezetőink arra koncentráltak, amit a világ vezető szuperhatalmaként könnyű feladatnak láttak. Milyen nehéz lehet új demokráciákat teremteni a Közel-Keleten? Kiderült, hogy szinte lehetetlen és hihetetlenül drága”

- mondta J. D. Vance a végzősöknek.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.