2020. december 4., 12:46

Alpesi síháború: bevétel a járvány ellen

Olaszország, Franciaország és Németország a sípályák bezárását szorgalmazza az idei szezonra, hogy elkerüljék a koronavírus-járvány terjedését. Az országok aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy Svájcban és Ausztriában síelhetnek majd a turisták.

Alpesi sielés
Illusztráció
Fotó: Reuters

Bár az Alpok hegyvonulata a franciák, az olaszok, a németek és az osztrákok életében közös kincs, az Európai Unió tagállamainak nézőpontja mégsem egyezik az idei síszezon megnyitásáról. Az osztrákokkal szemben a másik három ország kormánya Európa-szerte zárva tartaná a síközpontokat.

Svájc azonban nem tagja az Európai Uniónak, és úgy döntött, megnyitja síparadicsomait. A Svájci Alpokban összesen 339 síközpont működik, amelyeken 1815 felvonót üzemeltetnek.

A síparadicsomok nyitva tarthatnak, ha szigorúan végrehajtják a megfelelő biztonsági intézkedéseket"

– nyilatkozta a svájci egészségügyi miniszter, Alain Berset novemberben.

Ez meglepő, tekintettel arra, hogy Svájcban magasabb koronavírus-fertőzöttséget mértek, mint Németországban. Egy hétnapos novemberi időszak során százezer lakosra nézve átlagosan 348 új koronavírusos esetet rögzítettek Svájcban, míg Németországban 136-ot.

A Svájccal határos francia, olasz és német városok aggódva figyelik, hogy lakosaik a szomszédos országba kelnek át síelni. Jean Castex francia miniszterelnök ezzel kapcsolatban szerdán bejelentette:

Franciaország véletlenszerű határellenőrzésekkel igyekszik majd megelőzni a francia turisták svájci kirándulásait, és egyben kikényszeríteni a hazatérő lakosok egyhetes karanténba vonulását."

Svájc mellett Ausztria is megnyitja a síparadicsomokat az ünnepi időszakra – jelentette be Sebastian Kurz osztrák kancellár szerdai sajtótájékoztatóján. Az ország enyhít a koronavírus miatt elrendelt korlátozásain december 7-től, a síelés viszont csak december 24-től lesz megengedett.

Ausztriában a napi új megbetegedések száma – a jelenleg még érvényben lévő teljes kijárási tilalomnak köszönhetően – ugyan csökkenő tendenciát mutat, de még mindig nagyon magasnak számít. Szerdán 3972 új fertőzést jelentettek, és a halálos áldozatok száma 121 fővel emelkedett. A koronavírus-járvány kezdete óta 289 461-en fertőződtek meg az országban, és 3446-an haltak bele a koronavírus-fertőzés szövődményeibe.

A síközpontok Ausztria GDP-jének 15 százalékát teszik ki. A megnyitásuk szükségességét Wolfgang Schüssel, korábbi osztrák kancellár a Süddeutsche Zeitungnak írt cikkében támasztja alá:

Ausztriában 750 000 munkahelyet teremt a téli időszak turizmusa, csak a sífelvonóknál hetvenezer ember dolgozik. Minden elmaradt hét után másfél milliárd eurótól esik el az állam."

Markus Söder, Bajorország miniszterelnöke a francia kormányfőhöz hasonlóan karanténnal riogatja a lakosokat: ha átmennek Ausztriába síelni, visszatérésükkor tíznapos karanténba kell majd vonulniuk.

Megpróbáljuk megszavaztatni, hogy Európa-szerte az összes sípályát bezárják. Az osztrák bejelentéseket tekintve azonban sajnos nem úgy tűnik, hogy ezt elérjük, de újra megpróbáljuk"

– hangsúlyozta egyik korábbi bejelentésében Angela Merkel német kancellár.

Az Alpok az egész világ síterületének egyharmadát teszi ki, és összesen 34 milliárd eurót termel – a világ síiparból származó bevételének felét.

Ugyanakkor számos döntéshozónak, köztük Merkelnek és Södernek is Ischgl esete juthat eszébe, amikor a sípályák zárva tartását fontolgatják. A Tirol tartománybeli síparadicsom a vírus első hullámában lett a koronavírus-járvány gócpontja: turisták ezrei fertőződtek meg, akik hazatérve Európa számos pontjára hurcolták a fertőzést.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.