Alpesi síháború: bevétel a járvány ellen
Olaszország, Franciaország és Németország a sípályák bezárását szorgalmazza az idei szezonra, hogy elkerüljék a koronavírus-járvány terjedését. Az országok aggodalmukat fejezik ki amiatt, hogy Svájcban és Ausztriában síelhetnek majd a turisták.

Bár az Alpok hegyvonulata a franciák, az olaszok, a németek és az osztrákok életében közös kincs, az Európai Unió tagállamainak nézőpontja mégsem egyezik az idei síszezon megnyitásáról. Az osztrákokkal szemben a másik három ország kormánya Európa-szerte zárva tartaná a síközpontokat.
Svájc azonban nem tagja az Európai Uniónak, és úgy döntött, megnyitja síparadicsomait. A Svájci Alpokban összesen 339 síközpont működik, amelyeken 1815 felvonót üzemeltetnek.
– nyilatkozta a svájci egészségügyi miniszter, Alain Berset novemberben.
A Svájccal határos francia, olasz és német városok aggódva figyelik, hogy lakosaik a szomszédos országba kelnek át síelni. Jean Castex francia miniszterelnök ezzel kapcsolatban szerdán bejelentette:
Svájc mellett Ausztria is megnyitja a síparadicsomokat az ünnepi időszakra – jelentette be Sebastian Kurz osztrák kancellár szerdai sajtótájékoztatóján. Az ország enyhít a koronavírus miatt elrendelt korlátozásain december 7-től, a síelés viszont csak december 24-től lesz megengedett.
A síközpontok Ausztria GDP-jének 15 százalékát teszik ki. A megnyitásuk szükségességét Wolfgang Schüssel, korábbi osztrák kancellár a Süddeutsche Zeitungnak írt cikkében támasztja alá:
Markus Söder, Bajorország miniszterelnöke a francia kormányfőhöz hasonlóan karanténnal riogatja a lakosokat: ha átmennek Ausztriába síelni, visszatérésükkor tíznapos karanténba kell majd vonulniuk.
Megpróbáljuk megszavaztatni, hogy Európa-szerte az összes sípályát bezárják. Az osztrák bejelentéseket tekintve azonban sajnos nem úgy tűnik, hogy ezt elérjük, de újra megpróbáljuk"
– hangsúlyozta egyik korábbi bejelentésében Angela Merkel német kancellár.
Az Alpok az egész világ síterületének egyharmadát teszi ki, és összesen 34 milliárd eurót termel – a világ síiparból származó bevételének felét.
Ugyanakkor számos döntéshozónak, köztük Merkelnek és Södernek is Ischgl esete juthat eszébe, amikor a sípályák zárva tartását fontolgatják. A Tirol tartománybeli síparadicsom a vírus első hullámában lett a koronavírus-járvány gócpontja: turisták ezrei fertőződtek meg, akik hazatérve Európa számos pontjára hurcolták a fertőzést.