A Világbank csökkenést jegyzett fel a külföldi befektetések terén a fejlődő országokban
A közvetlen külföldi befektetések (FDI) a fejlődő gazdaságokba 2023-ban 2005 óta a legalacsonyabb szintre estek vissza – derül ki a Világbank jelentéséből, amely az okok között a növekvő kereskedelmi és befektetési akadályokat említi. A TASR az AFP jelentése alapján számolt be erről.

A Világbank washingtoni székhelye szerint 2023-ban mindössze 435 milliárd USA-dollár (375,84 milliárd euró) értékben érkezett közvetlen külföldi befektetés a fejlődő országokba, megjegyezve, hogy ez az utolsó év, amelyről rendelkezésre állnak adatok.
A GDP arányában az FDI-beáramlás 2023-ban a fejlődő gazdaságokban csupán 2,3% volt, ami körülbelül a fele a 2008-as csúcsértéknek.
„Amit látunk, az a közpolitika eredménye” – jelentette ki Indermit Gill, a Világbank vezető közgazdásza, hozzátéve, hogy a befektetések csökkennek, miközben az államadósság új csúcsokat ér el.
A kormányok az elmúlt években inkább akadályokat emeltek a befektetések és kereskedelem elé, ahelyett, hogy lebontották volna azokat – állapította meg.
Az FDI lassulásának megfordítása „elengedhetetlen az új munkahelyek teremtése, a fenntartható növekedés és a tágabb fejlődési célok elérése érdekében” – mondta Ayhan Kose, a Világbank vezető közgazdász-helyettese, hangsúlyozva, hogy az FDI erőteljes lendületet adhat a gazdasági növekedésnek.
Még a befektetési szerződések – amelyek az FDI áramlásának katalizátorai – száma is csökkent. 2010 és 2024 között csupán 380 új befektetési szerződés lépett hatályba, ami kevesebb mint a fele a 2000 és 2009 közötti időszak 870 szerződésének – mutat rá a Világbank jelentése.
„A globális gazdaságpolitikai bizonytalanság és a geopolitikai kockázat a századforduló óta a legmagasabb szintre emelkedett” – folytatja a jelentés, hozzátéve, hogy az FDI egyre inkább a nagyobb gazdaságokba koncentrálódott.
2012 és 2023 között a fejlődő országokba irányuló FDI két harmada mindössze tíz országba áramlott, Kína, India és Brazília együtt közel a felét kapták a fejlődő gazdaságoknak szánt teljes FDI-nak, míg a 26 legszegényebb ország „alig két százalékot” kapott – tette hozzá a jelentés.
A Világbank erőteljesebb globális együttműködésre szólított fel annak érdekében, hogy a finanszírozást a legnagyobb befektetési hiánnyal küzdő fejlődő gazdaságokba lehessen irányítani.