2024. november 8., 11:23

A választani alig járó amishok is elmentek Trumpra voksolni

Az egyéb esetekben a választásokon rendszerint egyáltalán nem, vagy legfeljebb csak alacsony arányban résztvevő amerikai amish közösségek is rendkívüli módon aktivizálódtak az amerikai elnökválasztás alkalmából, hogy Donald Trumpra adják voksukat, mivel az elmúlt években számos meghurcoltatásnak voltak kitéve a központi kormányzat részéről – számolt be a jelenségről néhány egymástól független hírforrás, köztük a zerohedge.com is.

 

Amis választók hagyományos kocsikon és Trumpos zászlóval

Az eredetileg svájci és német származású – közel négyszázezer főt számláló – amish közösségek túlnyomórészt Pennsylvania, Ohio és Indiana államokban élnek az Amerikai Egyesült Államokban. A látványosan hagyományos életformát folytató viszonylag elzártan élő amish közösségeket helyi sajtóforrások szerint leginkább a Biden féle leköszönő demokrata kormányzat regulációs intézkedéseivel szembeni ellenérzések sarkalták a tiltakozás ilyen megnyilvánulására, vagyis arra, hogy részt vegyenek az elnökválasztáson és az időközben már megválasztott Donald Trumpra voksoljanak.

Amis választók az USA-ban, illusztráció
Bár ezekről a történésekről tájainkra viszonylag kevés információ jut el, helyi hírforrások szerint az Amerikai Egyesült Államokban az elmúlt évek során meglehetősen sok súrlódás és konfliktus alakult ki a farmerek, a helyi őstermelők és a központi kormányzat között, azzal összefüggésben, hogy az utóbbi, mind több a farmereket érintő regulációs intézkedést vezet be vagy próbál bevezetni. Ezeknek az intézkedéseknek nagy része a vonatkozó szabályozások központosítását igyekszik megvalósítani és túlnyomó részük olyan – a green deal ideája mentén ismertté vált – szabályozás, amely nagyon megnehezíti, s egyes esetekben teljesen ellehetetleníti a gazdálkodók megszokott munkamódszereit és életvitelét.
Az amis és mormon lakosság területi megoszlása az Amerikai Egyesült Államokban.
Az amis és mormon lakosság területi megoszlása az Amerikai Egyesült Államokban.

Az amish közösségek meglehetősen távolságtartóak a központi kormányzattal szemben és kiemelten érzékenyek bármiféle az önálló életvitelüket érintő szabályozásra, s mivel magukat főként hagyományos gazdálkodásból tartják fenn ezeknek az intézkedéseknek egy része fokozottan hátrányosan érinti őket. Mindezek mellett egyáltalán nem meglepő, hogy közösségeikben bármiféle központi szabályozás erőltetett végrehajtásának nagy visszhangja van és erős ellenállásba ütközik.

Ennek egy jellegzetes példájára az idei év elején került sor, amikor a hatóságok a pennsylvaniai Lancesterben a vonatkozó szövetségi szabályozások állítólagos folytatódó be nem tartására hivatkozva bezárták egy helyi termelő, termékeit önállóan értékesítő tej és húsüzemét, a férfira pedig nagy bírságot róttak ki és börtönbüntetéssel fenyegették meg. Az esetnek a helyi médiában komoly sajtóvisszhangja is erőteljes nemtetszést váltott ki a helyi közösségekben.

Az amish közösségeknek az esettel kapcsolatos álláspontját a PBS News-nak nyilatkozva Lloyd Smucker a körzet képviselője ezekkel a szavakkal fogalmazta meg: „Csak azt akarják, hogy a kormány ne csak a vállalkozásaikon maradjon kívül, hanem a vallási életükön is.”

Az amish közösségek körében kialakult hangulat pedig leképződött a voksolás során is, hiszen – mint arról a helyi sajtójelentések a voksoláson résztvevő amishok nyilatkozataira hivatkozva beszámoltak – a hagyományos életformát folytató amishok leginkább azért voksoltak Donald Trumpra, mert az ő korábbi elnöksége alatt több szabadságuk volt.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.