2025. július 5., 18:50

A régebbi autók tulajdonlásának ellehetetlenítését tervezi az EU

A környezetvédelem cukrospapírjába csomagolva egy újabb az autósok tulajdonjogait célzó támadást tervez az Európai Unió, amely a gépkocsik lejárt élettartamának jogi fogalmát bevezető szabályozása által a régebbi autók tulajdonlásának ellehetetlenítését, közvetve pedig azok elbontásának kikényszerítését akarja – számolt be hivatalos brüsszeli közlésre hivatkozva több hírforrás, köztük a report24.news is.

 

európai unió
Fotó: pixabay.com

A módszer és a hozzáállás már jól ismert a brüsszeli bürokraták részéről: a felszínen zöld jelszavak, amelyek mögött a lakosság akaratát és érdekeit figyelmen kívül hagyó ideológiai döntésék sora áll. Ezúttal azonban a szokásosnál is jobban kilóg az a bizonyos lóláb, hiszen a brüsszeliták által átültetni akart tervezethez kapcsolódó intézkedésekből kitűnik az is, hogy a kikényszerített elbontásra ítélt gépkocsik számának ugrásszerű megemelésével részint az újra felhasználási ipar óriásszereplőinek a kezére játszanának, részben pedig fel akarják pörgetni a drága elektromos autók piacát, ahol az eladások „nem az elvárások szerint” alakulnak.

Röviden összegezve: több legyet ütne egy csapásra Brüsszel, a lakossági gépkocsipark megritkításával a középréteg jelentős részétől megvonná önállóságának újabb oszlopát, ugyanakkor papíron tovább erősíthetné a Green Deal politika által megszabott, az ésszerűtlenség határát már régen átlépett kibocsátási célok elérhetőségi mutatóit.

Itt idézzük fel, hogy az Európai Bizottság nem régi döntése alapján az eredeti terveknél tíz évvel korábbra, 2040-re hozták annak a célkitűzésnek a teljesítését, amely szerint az EU-ban az 1990-es szinthez képest 90 százalékkal visszafogják a szén-dioxid és más gáz kibocsátásokat. Félretéve a tény, hogy ennek a célnak a megvalósíthatósága mennyire messze álla a valós lehetőségektől, nem árt tudni azt sem, hogy egy ilyen esetleges csökkentésnek globális szempontból mennyire elhanyagolható a kihatása. Az EU ugyanis a globális emissziók mindössze 8 százalékáért felelős, miközben például az ilyen kibocsátási normákkal nem foglalkozó, Amerikai Egyesült Államok, Kína, Oroszország és India a globális kibocsátás több, mint 65 százalékát adja. Mindezek után legalábbis adja magát a kérdés: kinek hihető, hogy a Green Deal politika a kibocsátáscsökkentésről szól?

Na de vissza az eredeti közlés részleteihez. Az uniós terv egyik sarokköve, miszerint bevezetné azt a gyakorlatot, hogy a használt autók közül az számít lejárt élettartamúnak, amelynek esetében az ő táblázataik szerint a javítási költsége meghaladja a gépkocsi árát, amelyet ismételten az ő táblázataik alapján számítanának ki. A kötődő szabályozások tehát egyaránt kizárnák annak lehetőségét, hogy a gépkocsi javítását saját rezsiben oldja meg a tulajdonos, vagy esetleg az EU-n kívüli tagállamban alacsonyabb kiadások mellett oldja meg.

A tervezet része, hogy a gépkocsi „nem lejárt élettartamát” minden egyes tulajdonosváltáskor igazolnia kellene az eredeti tulajdonosnak, azaz még e tekintetben is többletköltségeket terhelnének az autós nyakába. Automatikusan lejárt élettartamúnak számítana az autó, amennyiben egy záros határidőn belül nem újítanák meg a műszaki vizsgáját, akkor is, ha ideiglenesen nem használják. Ezenfelül a vonatkozó szabályozásokkal az ilyen gépkocsi unión kívülre történő értékesítését is megtiltanák.

Egyszóval, Brüsszelben mondanák meg mennyit ér az autód és hogy mennyiért javíttathatod meg, ha egyáltalán. Ha pedig nem akkor örülj, ha átveszik a tulajdonodat ingyen elbontásra. Nos, így néz ki a szép új világ Brüsszel szerint!

 

 

 

Megosztás
Címkék

Hozzászólások

Fehér István 2025. 07. 07., h - 18:28

Az EU jelenlegi formájában csak egy korrupt, hazug bolsevista kupleráj!