2025. március 5., 10:10

A puha hatalom sokszínű és kétszínű munkája

Donald Trump amerikai elnök elrendelte az Amerikai Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) által nyújtott segélyek befagyasztását. Az ügynökség léte és tevékenysége elsősorban a bennfentesek előtt volt ismert, az elnöki rendelet azonban világszerte, így nálunk is ráirányította a figyelmet a kezelt összegek nagysága szempontjából világelső szervezetre.

musk trump
Fotó: TASR

A szervezet internetes portálja már jó ideje nem működik, amely egy dollár tízmilliárdokat kezelő intézmény esetében már magában is furcsa jelenség. Ezt megelőzően Elon Musk, az új elnöki adminisztrációban a kormányzati hatékonyságért felelős ügynökség vezetője (emellett a világ leggazdagabb embere) különös bejegyzéseket osztott meg saját közösségi hálózatán. Eszerint Musk korábban férges almának nevezte a USAID ügynökséget, de most már látja, hogy a helyzet ennél is rosszabb, és pontosabban fogalmaz, ha azt mondja, az ügynökség egy kanna féreg. Ennek alapján a USAID-et javíthatatlannak tartja, amit meg kell szüntetni. 

Nem szeretnénk elmerülni a részletekben, cikkünk írásakor a mintegy tízezer alkalmazottal dolgozó ügynökség néhány, főképpen egészségügyi programja kapott csak kivételt a stop alól. A többi tevékenység szinte egyik napról a másikra leállt, sőt, az ügynökség washingtoni székhelyén már a táblát is leragasztották.
Mi a USAID?

Az Amerikai Egyesült Államok Kongresszusa már a múlt század hatvanas éveinek elején létrehozta az ügynökség elődjét. Az Egyesült Államok addig is folyósított pénzösszegeket fejlesztésekre és segélyezésre, ezt azonban több csatornán keresztül végezte. J.F. Kennedy demokrata elnök alatt vonták egy intézménybe a több szálon futó aktivitásokat. Előbb csak AID (Nemzetközi Fejlesztési Ügynökség) néven végezte munkáját, majd később, USAID-ként már több mint 100 országra terjedt ki a tevékenysége. Sok esetben a segítségnyújtás, vagy pontosabban a támogatás társadalmi jellegű, mint például az egykori európai keleti blokk új demokráciáiban, de a világ más részén is.

Itt kell elmondanunk, hogy bár a USAID méreteiben és pénzügyi lehetőségeiben kiemelkedik a világ más országainak segélyszervezetei közül, mégsem az egyedüli az Egyesült Államokban, amely ilyen tevékenységet végez. Leggyakrabban, ha a helyzet úgy kívánja, a külügyminisztérium közvetít a támogatott szervezet és a forrásokat biztosító USAID között.

Azt is el kell mondani a USAID-del kapcsolatban, hogy deklarált céljai alapján kimondottan pozitív szereplőként lehetne felfogni, ám munkáját mindezek ellenére jelentős kritika is éri. Ezek főképpen a szerződéskötési gyakorlatát, bizonyos pénzügyi érdekellentéteket és bizony a nem is olyan ritkán végzett külföldi politikai műveleteket érintik. Ez utóbbit illetően nem szabad szem elől téveszteni, hogy a USAID párhuzamos célja az amerikai érdekek támogatása (külföldön), esetükben mintegy puha erőként, hatalomként fellépve az érintett államokban, vagy, hogy pontosan fogalmazzunk, azok közéletének hátterében. 

Ennek lehetünk tanúi jelenleg is Kelet-Közép-Európában. A USAID munkájáról általános érvényű kijelentést fogalmazott meg Kovács Zoltán, a Miniszterelnöki Kabinetiroda nemzetközi kommunikációért és kapcsolatokért felelős államtitkára, amikor azt mondta, hogy „külföldi érdekcsoportok egyes médiumokat és civil szervezeteket politikai eszközként használnak a társadalom befolyásolására. Céljuk egy meghatározott ideológiai irányvonal erősítése, amely összhangban áll a baloldali-liberális érdekekkel, elősegíti a tömeges migrációt, és szembeszáll azokkal a kormányokkal, amelyek a globalista törekvések ellenében politizálnak”.

Ahogy az egyes támogatásokról szóló beszámolókat lapozgatjuk, gyakran találkozunk azzal a megoldással, hogy a támogatást igénylő civil szervezet a megítélt összeget továbbosztja más szervezetek felé, így gyakran egy-egy ernyőszervezet alatt több szubjektum is megtalálható.
Kik a támogatottak Szlovákiában?

Pontosabb, ha amerikai támogatásról írunk, hiszen a USAID közvetlen kapcsolódása Szlovákiához az utóbbi években jelentősen csökkent, ami sok esetben csak annyi változást jelent, hogy más kormányzati intézményen, elsősorban a külügyminisztériumon keresztül jutott el az amerikai támogatás a szlovákiai címzetthez.

Az utóbbi években (2010-től) szlovákiai társadalmi szervezetek, polgári társulások, továbbá a Sme és a Denník N lapok érdekeltségeinek, a Petit Academy alapítvány és az N Press s.r.o. kiadó támogatásról található információ az amerikai kormányzati költésekről tájékoztató weboldalon. A Denník N esetében magyar vonatkozása is van a támogatásnak. Azt ugyanis a korrupció és a jogállamiság kérdéskörének minőségi, független újságírással a magyar kisebbség körében való tudatosítására is kérték és ítélték meg. 

A kivonatos, távolról sem teljes lista felöleli a biztonságpolitikai konferenciák szervezéséről ismert Globsec szervezetet, de ugyanúgy szerepel rajta olyan ismert szervezet, mint az IVO, a Közéleti Kérdések Intézete, vagy a röviden a PDCS néven szereplő People of Democratic Changes in Slovakia o.z. (Emberek a szlovákiai demokratikus változásokért polgári társulás).

Kedvezményezett

 

Teljes összeg (USD)

Globsec

 

408.226

Liga za ľudské práva

 

357.000

PDCS o.z.

 

307.794

Transparency International Slovensko

192.200

Iniciatíva Inakosť

 

168.000

Výskumné centrum Slovenskej spoločnosti pre zahr. politiku

142.375

Inštitút pre verejné otázky

118.800

Inštitút pre dobre spravovanú spoločnosť

112.000

Slovensko.Digital

 

90.000

Nadácia Milana Šimečku

88.566

Nadácia Pontis

 

75.000

VIA IURIS

 

64.000

Nadácia Petit Academy

74.130

N Press

 

55.000

Konspiratori.sk

 

54.899

Centrum pre výskum etnicity a kultúry

35.074

Dúhové rodiny

 

21.000

A Trump-kormányzat globálisan, Szlovákia miniszterelnöke, Robert Fico pedig lokálisan hangoztatja, hogy a megítélt összegek jelentős része vitatható, progresszív kezdeményezések támogatására, valamint a közvélemény ezirányba történő befolyásolására szolgált. 

Donald Trump elnök a témát illetően február utolsó hétvégéjén egy újabb bejelentéssel is szolgált. A CPAC konzervatív kongresszuson tartott záróbeszédében elmondta, hogy az USAID megszüntetését annyira komolyan gondolja, hogy annak székhelyére, a Ronald Reaganről elnevezett fővárosi irodaházba már meg is van az új bérlő, mégpedig a Trump-politikában kiemelt helyet elfoglaló illegális migráció elleni küzdelem egyik fontos egysége, a határ- és vámőrség szervezete.

Megjelent a Magyar7 2025/8. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.