2023. május 12., 09:10

A nők – mint gazdasági potenciál

Az Európai Unióban még mindig több a munkanélküli és az alulfoglalkoztatott nő, mint férfi. Annak ellenére, hogy az új egyetemi végzettségűek 59 százaléka nő, a magasabb tisztségekben és egyes ágazatokban még mindig alulreprezentáltak a nők.

EPP Women kongresszus
Fotó: Facebook/EPP Women

A nők körében ráadásul jóval ritkább a saját vállalkozás is, az új üzleti start up-oknak csak a 15%-át kezdeményezik a nők. A 2022-ben erre a célra elkülönített invesztíciós lehetőségekből csak 2% jutott a nők által kezdeményezett vállalkozásokra. Ezek a különbségek bizonyítottan negatív hatással vannak a gazdaságra, hiszen a humán tőke fele nincs teljes mértékben kihasználva.

A nőket érintő aktuális problémákkal, helyzetük javításával és esélyeik növelésével rendszeresen foglalkozik az Európai Néppárt Nőszervezete, az EPP Women is.

Legutóbb, május 5-6-án Münchenben, a CSU székházában tartotta idei tavaszi akadémiáját a „Beruházás az emberi tőkébe – Hogyan támogathatják a nők Európa gazdasági potenciálját?” címmel, amelyen Bíró Rozália, az EPP Women elnöke és Doris Pack, a Néppárt Nőszervezetének tiszteletbeli elnöke is részt vett.

– Nagyon tartalmas előadásokat hallhattunk a tavaszi akadémián, az előadók közt volt a teljesség igénye nélkül Ulrike Scharf, a bajor állam család-, munka- és szociális ügyekért felelős minisztere, Dubravka Šuica, az Európai Bizottság alelnöke és Mariya Gabriel, az innovációért, kutatásért, kultúráért, oktatásért és ifjúságért felelős európai biztos, akikkel azonosak a törekvéseink – fogalmazott lapunknak Gergely Papp Adrianna, aki a Szövetség Nőtagozatának elnökeként vett részt a tanácskozáson.

Az akadémia azokkal a lehetőségekkel is foglalkozott, amelyek segítségével jobban ki tudnák használni a női potenciált.

– A tanulók között 15 éves korig a fiúk és lányok tanulmányi előmenetele között nincs különbség, sőt, általában a lányok eredményesebbek, mégis a tudósoknak csak a 2,5 %-a nő – mondta Gergely Papp Adrianna hozzátéve, nagy lehetőségek rejlenek az online tanulásban és munkában. Egy 2022-es felmérés szerint azonban csak az iskolák 10-20%-a rendelkezik 100 mb-nál gyorsabb internettel.

Megfelelő infrastruktúra nélkül pedig nem lehet az EU által fő irányvonalnak tartott digitalizációs törekvéseket megvalósítani

– fűzte hozzá az elnök asszony.

A tanácskozáson szó volt az úgynevezett mikrotanúsítványokat nyújtó online elvégezhető rövid időtartamú kurzusokról is, amelyeket bizonyos munkakörökhöz elfogadnak felsőfokú végzettségként.

– Én ezt nagyon jó lehetőségnek tartom például a kisgyermekes nők számára, akik így továbbképezhetik magukat – mondta Gergely Papp Adrianna hozzátéve, mint megtudta, létrejön majd egy nyilvántartás is, ahol minden információ megtalálható lesz ezekkel a széles körben elfogadott kurzusokkal kapcsolatban.

Választások előtt álló politikusként lehetőséget kaptam arra, hogy bemutassam a pártomat, beszéljek a nehézségekről és a lehetőségekről. Elmondtam, amellett, hogy a magyar és más kisebbségek jogait és boldogulását továbbra is prioritásunknak tartjuk, arra törekszünk, hogy az alulfejlett déli régiót Szlovákiában felzárkóztassuk.

Említést tett arról is, hogy a nők aránya a pártban sajnos csökkenő tendenciát mutat, és egyedüli megoldásként a politikai listára bevezetett kvótarendszert látja, a nők politikai képzésével és mentorálásával egyetemben.

– Meggyőződtem arról, hogy ahol bevezették a kvótarendszert (Lengyelország vagy Szlovénia), ott sokkal kiegyensúlyozottabb a politikai helyzet – zárta Gergely Papp Adrianna.

Megjelent a Magyar7 hetilap 19. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.