2024. április 7., 18:42

A népirtás 30. évfordulójára emlékeznek Ruandában

A ruandai népirtás harmincadik évfordulójára emlékeznek vasárnap a kelet-afrikai országban, ahol Paul Kagame ruandai elnök koszorút helyezett el a tragédia emlékművénél Kigaliban.

ruandai vérengzés 30. évfordulója
Fotó: TASR/AP

A tervek szerint Kagame este beszédet mond és gyertyás megemlékezést is tartanak. Ott lesz többek között Bill Clinton, a tragédia idején hivatalban lévő amerikai elnök, Stéphane Séjourné francia külügyminiszter és Jichák Hercog izraeli államfőt is.

Ruandában történt a második világháború utáni legsúlyosabb népirtás, mely során csaknem száz nap leforgása alatt a többségi hutu népcsoporthoz tartozó szélsőségesek több mint 800 ezer, többnyire tuszi etnikumú embert gyilkoltak meg módszeresen.

A vérontás azt követően kezdődött, hogy az ország akkori elnökét, a hutu Juvénal Habyarimanát szállító repülőgépet Kigali közelében lelőtték. A merénylet körülményei máig tisztázatlanok, sokan azt feltételezik, hogy szélsőséges hutuk végeztek a békülésre hajló elnökkel, akinek halálát ürügyként használták a jól előkészített leszámolásra a tuszikkal.

A ruandai hatóságok régóta vetik a nemzetközi közösség szemére, hogy figyelmen kívül hagyta a közelgő mészárlásra utaló figyelmeztető jeleket, néhány nyugati ország vezetője pedig azóta sajnálatát fejezte ki emiatt. Köztük van Emmanuel Macron francia elnök is, aki csütörtökön azt mondta,  Franciaország

nyugati és afrikai szövetségeseivel megállíthatta volna"

a népirtást, de "nem volt meg hozzá az akarata".

A 14 milliós Ruandában azóta is a hutuk vannak többségben, míg a tuszik csupán a lakosság 14 százalékát teszik ki. Az elnöki hivatalt 2000 óta betöltő Kagame tuszi többségű kormányzata azóta - a ruandai identitás erősítése érdekében - törvényen kívül helyezett minden, etnikai származás mentén alapított csoportot és új személyigazolványt vezetett be, melyen nem tüntethető fel az illető etnikuma.

Emellett szigorúan büntetik mindazokat, akik tagadják a népirtást, egyes megfigyelők azonban azt vetették a kormányzat szemére, hogy e jogszabállyal egyúttal a kormányt bíráló hangokat is igyekszik elhallgattatni.

Az ENSZ és emberi jogi szervezet mindeközben az elkövetők mihamarabbi felelősségre vonását sürgetik.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.