A Nemzeti Tömörülés sem szavazza meg a francia kormány elleni bizalmatlansági indítványt
A Marine Le Pen nevével fémjelzett Nemzeti Tömörülésnek (RN) nem szabad megszavaznia a bizalmatlansági indítványt a költségvetésről, hogy ne fokozza ezzel is a "bizonytalanságot" Franciaországban - mondta kedden Jordan Bardella pártelnök.

Bardella azt is megjegyezte, hogy egyébként sincs esély arra, hogy a bizalmatlansági indítványt elfogadja a Nemzetgyűlés és ezzel megbuktassa a kormányt a szerdai szavazáson, miután a szocialisták már hétfőn jelezték, hogy nem fognak igennel szavazni.
François Bayrou miniszterelnök hétfőn alkalmazta az alkotmány 49.3-as cikkét a költségvetés szavazás nélküli parlamenti elfogadásához. Ennek értelmében egy tervezet akkor is a parlament által elfogadottnak tekintendő, ha a miniszterek többsége hozzájárul a szavazás megkerüléséhez, és azt követően bizalmatlansági indítvánnyal 24 órán belül nem mozdítják el a kormányt.
A radikális baloldali Engedetlen Franciaország a miniszterelnök bejelentését követően azonnal bizalmatlansági indítványt nyújtott be, amelyet a kommunisták és a Zöldek is támogatnak.
A szavazást szerdán tartják a Nemzetgyűlésben. A baloldali pártszövetség negyedik tagja, a Szocialista Párt viszont - amelynek szavazatai nélkül az indítványnak nincs esélye többséget szerezni, hétfőn bejelentette, hogy tartózkodni fog a szerdai szavazáskor.
- fogalmazott a szocialista frakció közleményében, a "felelősség szellemére" és "az ország érdekére" hivatkozva. A szocialisták nem akarják megbuktatni a kormányt akkor, "amikor egész Franciaország a költségvetésre vár".
Jordan Bardella az Europe1 kereskedelmi rádió és a Cnews hírtévé közös műsorában úgy vélte, hogy "el kell kerülnünk a bizonytalanságot" egy olyan időszakban, amikor "sok honfitársunk rendkívüli módon aggódik az instabilitás miatt, amely hosszú távon megmaradhat".
- hangsúlyozta.
A pártelnök úgy érzi, hogy bár a RN a költségvetéssel kapcsolatban "néhány győzelmet is aratott", "ez egy rossz költségvetés, amely folyamatosan ugyanazoktól kér erőfeszítéseket, és nem a megfelelő megtakarításokat irányozza elő". Jordan Bardella azonban nem zárta ki annak lehetőségét, hogy a kormány a jövőben "egy másik témán megbukik".
François Bayrou a hatodik kormányfő Emmanuel Macron elnök 2017-es megválasztása óta, és a negyedik 2024-ben, ami évtizedek óta nem látott instabilitást idézett elő a kormányzásban.
A július 7-i előrehozott választások eredményeként háromosztatúvá vált a Nemzetgyűlés 11 frakcióval, és egyik párt sem tudott abszolút többséget szervezni maga köré.