2022. szeptember 8., 14:33

A lengyel miniszter abban bízik, hogy az ország megkapja a világháborús jóvátételt Németországtól

Mateusz Morawiecki lengyel miniszterelnök csütörtökön úgy nyilatkozott, meggyőződése, hogy Németország jóvátételt fog fizetni Lengyelországnak a második világháború alatt okozott károkért.

Morawiecki
Mateusz Morawiecki
Fotó: TASR

Lengyelország a második világháború kitörésének nyolcvanharmadik évfordulójának alkalmából adott ki jelentést, melyben részletes leírás olvasható az ország háborús veszteségeiről. A tanulmány szerint Varsó 6,2 ezermilliárd zlotyi, azaz 520 ezermilliárd forint jóvátételre jogosult.

A német kormány úgy reagált:

az ügyet lezártnak tekinti, mivel Lengyelország 1953-ban lemondott a háborús jóvátételről.

Meggyőződésem, hogy Lengyelország jóvátételt fog kapni Németországtól bár ez valószínűleg nem lesz egy gyors folyamat

- hangsúlyozta nyilatkozatában a lengyel miniszterelnök.

Morawiecki azt is elmondta, hogy az 1952-ben elfogadott alkotmány értelmében az akkori minisztertanács nem volt jogosult ilyen határozat meghozatalára.

Az államtanács vagy a szejm, a parlament alsóháza fogadhatta volna el

- folytatta, hozzátéve, hogy a két intézmény közül egyik sem hozott ilyen döntést, szerinte ez egy újabb bizonyíték arra, hogy Lengyelország nem mondott le a háborús jóvátételről.

Ez egy kitalált jogi aktus

- mondta, kifejtve, hogy sem kormányhatározat nincs a levéltárban 1953 augusztusából, amely erről szólna, sem a hivatalos közlönyben nem jelent meg soha olyan jogszabály, amellyel Varsó lemondott volna követeléséről.

A miniszterelnök azt is elmondta,

az egyetlen bizonyíték arra, hogy a lemondás megtörtént, az egy kommunista napilapban 1953. augusztus 24-én megjelent cikk.

Ez tette hozzá, nem tekinthető nemzetközi jogi forrásnak.

Ez azt jelenti, hogy nincs kötelező erejű nemzetközi jogforrás amelynek értelmében Lengyelország lemondott volna a második világháborús jóvátételről

- mondta Morawiecki.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.