A lengyel alsóház alkotmányt sértett
Az alaptörvényt sértőnek találta kedden a lengyel alkotmánybíróság a parlamenti alsóházban (szejm) januárban elfogadott határozatot, melynek értelmében felállították a Pegasus kémszoftver használatát vizsgáló parlamenti bizottságot.

A taláros testület háromfős összetételben hozta meg egyhangú döntését. Az alkotmánybírósági eljárást márciusban a fő ellenzéki párt, a Jog és Igazságosság (PiS) képviselői indítványozták. Az alkotmánybírósági döntés szerint a parlamenti vizsgálóbizottság felállításáról szóló határozat elfogadásának módja az alaptörvény második cikkelyét sérti, amely arról szól, hogy Lengyelország demokratikus jogállam.
A két ellenzéki képviselőt ugyanis decemberben kétévi szabadságvesztésre ítélték annak ellenére, hogy Andrzej Duda elnök korábban kegyelemben részesítette őket. Az ítéletre hivatkozva Szymon Holownia aláírta Kaminski és Wasik mandátumfosztását, amely lépést viszont a lengyel legfelsőbb bíróság nem erősítette meg.
A parlamenti Pegasus-bizottság azt vizsgálja, hogy történt-e visszaélés a kémszoftver használatánál az előző, PiS által vezetett kormánykoalíció idején. Tanúként kihallgatták már Jaroslaw Kaczynskit, a PiS elnökét, valamint Maciej Wos volt igazságügyi miniszterhelyettest is.
A vizsgálóbizottság munkája még nem zárult le. Maciej Wost viszont a szejm június végén megfosztotta képviselői mentelmi jogától, augusztus végén pedig az ügyészség azzal gyanúsította meg, hogy az előző kormány idején az igazságügyi tárca kötelékében működő Igazságosság Alapból törvénysértő módon 25 millió zlotyt továbbított a lengyel korrupcióellenes hivatalhoz (CBA) a Pegasus beszerzésére. Ezt a lépést a szabadlábon védekező, de rendőrségi felügyelet alá vont Wos viszont szabályosnak nevezte.