2025. július 4., 19:19

A legtöbb uniós tagállam fellázadt von der Leyen ellen. Ellenzik a regionális finanszírozás reformjának tervét

Az Európai Bizottságot egyre több kritika éri a közel 400 milliárd eurós regionális fejlesztési támogatás tervezett reformja miatt. 

Ursula von der Leyen
Fotó: TASR/AP

A Politico birtokába jutott levélben 14 uniós tagállam figyelmeztette Ursula von der Leyen uniós elnököt, hogy ne engedjen a kevésbé fejlett területek közvetlen támogatásából. Attól tartanak, hogy a javaslat gyengíti a kohéziót és a nemzeti kormányok hatalmát erősíti a régiók rovására.

Tizennégy uniós kormány - köztük a Cseh Köztársaság, Olaszország, Spanyolország és Lengyelország - óva intett az úgynevezett kohéziós alapok csökkentésétől, amelyek hagyományosan az Unió kevésbé fejlett területeit támogatják. Az államfők világosan megfogalmazott, egyoldalas nyilatkozatukban a következőket mondták:

Csak egy erős és szilárd költségvetés és a regionális elosztáson alapuló módszertan... biztosítja hosszú távon az uniós régiók közötti egységet, versenyképességet és konvergenciát".

Az Európai Bizottság terve szerint a mezőgazdasági és a regionális fejlesztési alapokat - amelyek együttesen az EU 1,2 billió eurós költségvetésének mintegy kétharmadát teszik ki - az egyes országok számára egyetlen csomagba vonnák össze. Az Európai Bizottság szerint az újítás egyszerűsítést és a források hatékonyabb felhasználását eredményezi.

Ellenzői azonban arra figyelmeztetnek, hogy az új struktúra a nemzeti kormányok szerepét erősíti a régiók rovására, amelyeknek eddig döntő beleszólásuk volt a pénzzel kapcsolatos döntésekbe.

Rossz érzésem van, hogy az egyszerűség és a hatékonyság füstjéből egy 'nagy csúnya számla' fog előbújni, egy kisebb és gyengébb uniós költségvetés formájában 2027 után”

- írta Tüttő Kata, a Régiók Európai Bizottságának elnöke. Hozzátette, hogy az alapok összevonását a megszorítások rejtett útjának látja.

A javaslatot a költségvetésért és kohézióért felelős biztosok, Piotr Serafin és Raffaele Fitto is bírálták, akik támogatják egy erős regionális pillér fenntartását a jövőbeli többéves pénzügyi keretben.

Közös levelükben az államok arra is emlékeztettek, hogy a kohéziónak „tükröznie kell a különböző régiók eltérő fejlettségi szintjét”. Az 1970-es évek óta működő rendszerben ezeknek a pénzeszközöknek az elosztásáról nagyrészt Brüsszel dönt. Most azonban egyre nagyobb az aggodalom, hogy az új javaslat nagyobb hatalmat ad a nemzeti kormányoknak.

A tiltakozó levelet Bulgária, a Cseh Köztársaság, Görögország, Spanyolország, Horvátország, Magyarország, Olaszország, Lettország, Litvánia, Lengyelország, Portugália, Románia, Szlovénia és Szlovákia írta alá.

Az Európai Bizottság július 16-án nyújtja be a hétéves költségvetésre vonatkozó új javaslatát. A regionális alapokkal kapcsolatos vita valószínűleg tovább fokozza az amúgy is feszült helyzetet.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.