2021. augusztus 7., 16:42

A legfontosabb geopolitikai kezdeményezés

Panta rhei. Vagyis minden változik, minden folyik, mondták a régi görögök. Nincs ez másként a geopolitikában sem. Régi, nagy szövetségek bomlanak fel vagy jelentéktelenednek el, miközben sosemvolt partnerek találnak egymásra. A gazdasági, kulturális és persze hadászati együttműködéseknek talán soha nem volt még akkora szerepük, mint most, amikor nem az a kérdés, gyökeres változások előtt állunk-e, hanem hogy győztesként vagy vesztesként jövünk-e ki a másik oldalon.

három tenger kezdeményezés

Foglalkoztunk már ezeken a hasábokon az Európai Unióval eleget, volt szó az ENSZ-ről, írtunk a kínai Övezet és Út kezdeményezésről és a szívünknek talán legkedvesebb visegrádi négyekről. Az alábbi témáról,

a lengyel–horvát ösztönzésre született Három Tenger Kezdeményezésről (Three Seas Initiative) azonban méltatlanul kevés szó esett ez idáig.

Történt mindez annak ellenére, hogy a következő évtizedekben, látva a geopolitikai erőegyensúly átrendeződését, az Európai Unió gazdasági eljelentéktelenedését és nem létező hadászati potenciálját, a Három Tenger Kezdeményezésnek jövőformáló szerepe lehet.

Nem véletlen, hogy a Bloomberg pár héttel ezelőtt megjelent cikkében a legfontosabb geopolitikai projektnek titulálta a HTK-t.

A Balti-tengertől az Adriáig
A 2015-ben Andrzej Duda lengyel és Kolinda Grabar Kitarovic horvát elnök bábáskodásával megalakult kezdeményezés nem légüres térben született. Szellemi elődje az az Intermarium (tengerek közti) névre hallgató szövetség, amelynek megalakítására még Pilsudski marsall tett javaslatot az első világháború poklát követően.

A balti államokat, Finnországot, Belaruszt, Ukrajnát, Magyarországot, Csehszlovákiát, Romániát és Jugoszláviát egy akolba terelő együttműködéssel Pilsudskinak kimondva-kimondatlanul azt volt a célja, hogy falat emeljen és határt szabjon nemcsak a germán, de az orosz, később szovjet expanziónak is.

Pilsudski tervéből végül semmi nem lett, bár a franciák támogatták az ötletet (mért ne tették volna, két kontinentális riválisuk szomszédságában alakult volna meg), az orosz és a német diplomáciai nyomás erősebb volt, akárcsak a sovinizmus. A litvánok a lengyelektől frissen megszerzett függetlenségüket féltették, a csehszlovákoknak nem tetszett, hogy elvágják őket orosz anyácskától, Ukrajnát pedig épp bekebelezte az alakuló Szovjetunió.

Pilsudski igazsága tulajdonképpen a harmincas évek végére nyert bizonyítást. A marsall azonban azt már nem érhette meg, hogy az összes potenciális „tagállam”, ki előbb, ki később, vagy a náci, vagy a szovjet érdekszférába került (ezt egyedül Finnország úszta meg).

Talán nem túlzás azt állítani, a HTK mögöttes, ki nem mondott célja nagyon emlékeztet a néhai marsalléra, aki remekül ismerte fel a térség legjelentősebb geopolitikai problémáját. Azt, hogy tulajdonképpen rossz helyen vagyunk.

Németország és Oroszország kétoldali szorításában a régió kisebb államainak jóval szűkebb a mozgástere, egy gyümölcsöző együttműködés azonban tágítja a teret és a lehetőségeket! Nézzük csak a számokat!

A jelenlegi formájában 12 EU-tagállamot tömörítő kezdeményezés az EU területének 29, lakosságának 25 százalékát adja (1 210 000 km2,

112 millió lakos), vásárlóerő-paritáson számolva az uniós GDP 19%-át ezek az országok termelik meg. Területét, lakosságszámát és gazdasági erejét tekintve a HTK tehát nem egy súlytalan szövetség. Más kérdés, hogy még nagyon az út elején járunk.

három tenger kezdeményezés
Közlekedés, energetika

A szövetség tulajdonképpeni alakuló gyűlésére 2016 nyarán került sor Dubrovnikban. A felek már akkor megállapodtak, elsődleges céljaik a közlekedési infrastruktúra és az energetika területén kapcsolódnak egymáshoz. Nem véletlen, hogy az elmúlt években a HTK kínai pénzből komoly vasúti fejlesztést hajtott végre a térségben, miközben rengeteg pénzt és időt áldozott arra, hogy az amerikaiak cseppfolyósgáz-terminálokat (LNG-terminál) építhessenek Horvátországban és a lengyel partoknál is.

Az egész HTK súlyát szépen mutatja, hogy a 2017-es varsói csúcson Trump elnök is megjelent.

Szintén a szervezet bábáskodása alatt épül a Litvániát Görögországgal összekötő Via Carpathia vagy a Baltikum–Adria vasúti folyosó is. Összesen 77 különböző projekt fut vagy indul el a közeljövőben mintegy 500 milliárd euró összértékben, bár ennyi pénz egyelőre nem áll a kezdeményezés rendelkezésére.

Nemzetközi kapcsolatok

A fentiekből is látszik, az Egyesült Államok kifejezetten örül az orosz gazdasági befolyás ellen ható kezdeményezésnek. Bár az Északi Áramlat 2-vel kapcsolatos szankciók néhány héttel ezelőtti feloldása érzékenyen érinti a lengyeleket, mivel az őket megkerülve juttat földgázt az Unióba, az épülő HTK-s csővezeték azért némileg enyhíti a fájdalmukat, akárcsak az az egymilliárd dollár is, amelyet elvileg a következő években az USA a projektbe fektet majd.

Hasonló összegű támogatások érkezhetnek Kínából is, bár kérdés, ennek Washington mennyire örül majd, amikor éppen azért támogatja a kezdeményezést, mert az „megvédheti” a tagállamokat az orosz és a kínai befolyástól. Németország nagyhatalmi ambícióit már nem tankos, villámháborús, hanem gazdasági vonalon dédelgeti, az Egyesült Államoknak biztos ami biztos alapon jól jön, hogy a hagyományosan német érdekszférába tartozó területeken kialakul egy ilyen szövetség.

Érdekes kérdés még az Unió és a HTK viszonya. Az alapítók lépten-nyomon hangsúlyozzák, nem az Unió mellett és ellen, hanem azon belül keresik az együttműködés és a közös fejlődés lehetőségét. Ami jó nekik, jó az EU-nak is.

A németek persze nem így gondolják, az általuk uralt Unió „ellenlábasát”, potenciális kihívóját látják benne.

Miközben a HTK folyamatosan keresi a nyugat-balkáni együttműködést, a tagállamok nagy része pedig támogatja az uniós bővítést, a németek nem véletlenül igyekeznek elodázni a dolgot. Frank-Walter Steinmeier német elnök néhány nappal ezelőtt arról beszélt, az EU-nak a lehető leghamarabb a HTK „élére kell állnia”. Hogy ez pontosan mit is jelent, könnyen kitalálható. Ha már klasszikus idézettel kezdtük, zárjuk is azzal:

ha nem tudod legyőzni, állj az élére!

Megjelent a Magyar7 hetilap 2021/31. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.