A Krímben lévő ukrán foglyok szabadon bocsátására szólítja fel Oroszországot az Európai Tanács
Oroszországnak azonnal szabadon kell engednie az ukrán politikai foglyokat, valamint meg kell szüntetnie az emberi jogok súlyos megsértését és az etnikai üldözést a Krím félszigeten - jelentette ki a strasbourgi székhelyű, 46 tagországot számláló Európa Tanács Miniszteri Bizottsága szerdán.

A Krím félszigetet érintő, Ukrajna által Oroszországgal szemben indított államközi eljárásban hozott első határozatában az Európa Tanács Miniszteri Bizottsága felszólította az orosz hatóságokat, hogy haladéktalanul állítsák vissza az ukrán törvények alkalmazását a Krímben.
Hagyjanak fel minden olyan adminisztratív intézkedéssel, melyet az Emberi Jogok Európai Egyezménye alapján az Emberi Jogok Európai Bírósága (EJEB) sértőnek talált, valamint engedjék szabadon az összes ukrán politikai foglyot, akiknek - mint írták, emberi jogait ezek az intézkedések korlátozzák, beleértve a jogellenesen fogva tartott ukrán katonákat, ukrán nemzetiségű civileket, a krími tatárokat és az újságírókat.
- fogalmaztak.
Oroszországnak továbbá lehetővé kell tennie, hogy független nemzetközi szervek ellenőrizzék a foglyok egészségi állapotát és fogva tartási körülményeiket.
Határozatban a Miniszteri Bizottság ragaszkodott ahhoz is, hogy Oroszország állítsa le a foglyok átszállítását a Krímből saját területére, valamint ahhoz, hogy a már elszállított foglyokat vissza kell vinni a Krímbe. A Miniszteri Bizottság a többi között felszólította Oroszországot, hogy haladéktalanul állítsa le a krími tatárokkal szembeni hátrányos megkülönböztetés minden formáját, az etnikai üldözést, valamint biztosítsa a krími tatár és ukrán nyelvű oktatáshoz való hozzáférést a Krím félszigeten.
A Miniszeri Bizottság hangsúlyozta, hogy Oroszország 2014-ben az egyezményt megsértve jogellenesen terjesztette ki törvénykezésének alkalmazását a Krím félszigetre.
Ezzel összefüggésben kijelentették, hogy azonnal vissza kell állítani Ukrajna törvényeinek teljeskörű alkalmazását a térségben.
Emlékeztettek továbbá arra, hogy a Krími Autonóm Köztársaság és Szevasztopol városának Oroszország általi illegális annektálása a nemzetközi jog megsértését jelenti. Annak ellenére, hogy Oroszországot kizárták az Európa Tanácsból, továbbra is köteles végrehajtani az Emberi Jogok Európai Bírósága ítéleteit - húzta alá határozatában a Miniszteri Bizottság, majd elítélte, hogy az orosz hatóságok minden kommunikációt megszakítottak a bizottsággal.
- szögezték le.
A Miniszteri Bizottság végezetül felkérte az Európa Tanács 46 tagállamának hatóságait, hogy vizsgáljanak meg minden lehetséges eszközt az Oroszországgal szembeni ítéletek végrehajtásának biztosítására, az azokban megállapított nemzetközi jogsértések elszámoltathatósága érdekében.