2024. február 17., 13:10

A klímaváltozást kétségbe vonók büntethetőségét bevezető törvény elfogadását tervezik Kanadában

A klímaváltozást és annak állítólagos emberi behatását kétségbevonók, és a fosszilis energiahordozók propagálását felvállalók szankcionálását, egyes esetekben pedig akár szabadságvesztés büntetéssel való sújtását is bevezetné Kanadában egy törvényjavaslat, amelyet a szélső balos Új Demokrata Párt (NDP) terjesztett a helyi törvényhozás elé – számolt be a kanadai parlament oldalán nyilvánosságra hozott információkra hivatkozva a unser-mitteleuropa.com hírportál.

 

kmaváltozás - karikatúral
Fotó: eusja

A Bill C-372 megjelölést viselő javaslat megtiltaná a fosszilis energiahordozók „népszerűsítését” s a dohánytermékek reklámjának tiltásához hasonló korlátozásokat vezetne be velük összefüggésben.

A jogszabály-tervezet szerint akár egy millió kanadai dollárig terjedő pénz birsággal illetve bizonyos esetekben akár két évig terjedő szabadságvesztés büntetéssel lennének sújthatóak azok a személyek, akik kétségbe vonnák a fosszilis energiahordozók a használatból való kivonását.

 

Néhányan azok közül, akiknek a születési dátuma még tizenkilenccel kezdődik, emlékezhetnek arra, hogy a múlt század hetvenes-nyolcvanas éveiben az volt a zöldek aktuális témája, hogy újabb jégkorszak vár az emberiségre és egyébként is a bolygó szénhidrogén alapú energiahordozói legkésőbb az ezredfordulóra elfogynak. Valamivel később az ózonlyuk terjedése vált a leginkább prezentált „emberi tevékenység okozta” fenyegetéssé, majd a kilencvenes években az általános felmelegedés került sorra, vezetőpolitikusok olyan kijelentéseivel kísérve, hogy az ezredforduló környékére a sarkköri jégből már csak múltbéli emlékezet marad. Az ezredforduló első évtizedében némileg változott a szóhasználat és az általános felmelegedést felváltotta az ember okozta klímaváltozás, amibe lehűlés és felmelegedés egyaránt belefért.

 

Az összes prezentált „fenyegetésnek” egy közös jellemzője volt és van: az, hogy mindegyik az emberi tevékenységet jelöli meg az egyes kataklizmák okozójának, még olyan esetben is, mint a szén-dioxid arányának állítólagos ember okozta növekedése, amely gáz a Föld légkörének kevesebb, mint fél ezrelékét adja. Ez utóbbi kérdésében a teljes tudományosság igénye nélkül megjegyezhető, hogy bolygónk, mint olyan egy viszonylag zárt rendszer, amelynek légköri összetételének viszonylagos változása végig követte a bolygó és a rajta élő különböző létformák létét néhány százmillió éven keresztül, bizonyított globális mértékű kihatás nélkül. Mindezek, legalábbis vitaalapot kellene, hogy képezzenek a témához, a klímaváltozás emberi tevékenységhez kötéséhez, amelynek megkérdőjelezhető mivoltát viszonyítási alapként egyrészt éppen a vulkanikus tevékenységhez vagy az erdőtüzekhez és más természetes jelenségekhez kötődő gázkibocsátásoknak az emberi tevékenységhez viszonyított mértéke, illetve az emberi faj ipari tevékenységének leginkább egy évszázadra visszavezethető kihatásainak viszonylatai adják.

 

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.