A Karib-tenger térségében folytatódhat Oroszország nukleárisfegyver gyakorlata
Az AP hírügynökség jelentése szerint a Karib-tenger térségében folytatódhat annak a nukleárisfegyver gyakorlatnak a harmadik szakasza, amelyet Oroszország azt követően indított el, hogy nyugati országok és elsősorban az Amerikai Egyesült Államok újabb szintet lépett az Ukrajnának nyújtott katonai segítségben.

Az amerikai hírügynökség jelentése szerint előreláthatóan már a következő hetekben megérkezhetnek az orosz flotta és a légierő gépei a térségbe, hogy ott részt vegyenek az említett gyakorlaton. Az AP meg nem nevezett amerikai tisztségviselőkre hivatkozva azt írta: a gyakorlat orosz erődemonstráció, amely az Ukrajna kapcsán fokozódó feszültséggel függ össze. Hozzátették: a gyakorlat ezen felül azt a célt is szolgálhatja, hogy Moszkva megmutassa, hogy az orosz haditengerészet azt követően is képes globális erőfelmutatásra, hogy a Fekete tengeren, ukrán csapások következtében elvesztett néhány hajót.
Az írás szerint amerikai források úgy tudják, hogy a gyakorlatban résztvevő hajók várhatóan megállnak majd Venezuela és Kuba kikötőiben. „Várakozásaink szerint Oroszország fegyveres erőinek menetrendszerű gyakorlatainak keretében ezen a nyáron emelt szintű tengeri és légi aktivitást fejt majd ki az Egyesült Államok közelében. Ez a tevékenység egy globális orosz tengeri gyakorlatban csúcsosodik majd ki ez év őszén” – nyilatkozta név nélkül egy magas rangú amerikai tisztségviselő a Reuters hírügynökségnek. A brit hírügynökségnek nyilatkozó amerikai tisztségviselő szerint a Biden adminisztratíva nem tartja rendkívül aggasztónak ezeket a fejleményeket, tekintve, hogy Oroszország már a korábbi években is küldött hajókat a nyugati térségbe.
Nemzetközi elemzők szerint a karibi térségben kifejtett orosz katonai tevékenység élénkülése akár több konkrét célt is követhet. Az valós reakció lehet arra, hogy a nyugat és főként Washington kilátásba helyezte, hogy Ukrajna számára elérhetővé tesz olyan közép-távú csapásmérésre alkalmas rakétarendszereket, amelyekkel Kijev Oroszország belső térségeiben lévő célokat is elérhetne. Ugyanakkor része lehet annak a nyugat által gyakorlatilag kikényszerített orosz stratégiának is, amellyel Moszkva elrettentésként arra reagál, hogy a Washington vezette NATO erők mind közelebb kerülnek már nem is az orosz érdekszférához, hanem egyenesen Oroszország határaihoz. Egy ilyen motiváció annak értelemszerűsége mellett az első látszat ellenére akár a feszültség deeszkalálódásához is hozzájárulhat, hiszen a döntéshozókat emlékeztetheti a hidegháború idejéből ismert nukleáris patthelyzetre, ami viszont hozzásegíthet a harmadik világháború az utóbbi hónapokban az egészségesnél jóval többet emlegetett lehetőségének elkerüléséhez.