2023. július 11., 10:03

A japán ügyészség 66 év után is bűnösnek nyilváníttatná a világ legrégebbi halálraítéltjét

A japán ügyészség 66 év után is bűnösnek nyilváníttatná a világ legrégebben halálra ítélt, még élő emberét, akinek ügyében azért rendeltek el perújrafelvételt idén márciusban, hogy a 87 éves férfi bizonyíthassa ártatlanságát.

halálbüntetés
Fotó: Pixabay

Hakamada Ivaót, egy miszót (szójababpasztát) gyártó üzem dolgozóját, korábbi bokszolót négy ember - munkaadója és annak három családtagja - 1966-os megöléséért ítélték halálra. Az áldozatokat megkéselték, kirabolták, sizuokai házukat felgyújtották. Hetekig tartó vallatás után Hakamada beismerte bűnösségét, de vallomását később visszavonta, és mindvégig ártatlanságát hangoztatta. Csaknem fél évszázadot töltött rács mögött, mielőtt 2014-ben szabadlábra helyezte egy bíróság, amelynek kétségei támadtak a férfi bűnösségét alátámasztó egyetlen bizonyíték, a DNS-tesztek hitelességét illetően. Hakamada azóta szabadlábon vár ügyének rendeződésére.

A vádirat jórészt olyan véres ruhadarabokra támaszkodott, amelyek egy évvel a bűncselekmény után kerültek elő, feltűnően élénk vérfoltokkal. A perújrafelvételt márciusban elrendelő tokiói felsőbíróság hangsúlyozta, hogy a vérfoltos ruházaton kívül nincs semmi, ami Hakamada bűnösségét bizonyítaná, "ezért jogos kételyek fűződnek a bűnösségéhez".

A per egyik fő kérdése, hogy a ruhadarabokon talált vérfoltok megőrizhették-e élénkvörös színüket, miután több mint egy évig áztak egy szójaszószos tartályban. A bíróság egyetértett a védelemmel abban, hogy nem.

Hakamada ügyvédeit meglepte az ügyészek hétfői bejelentése, mivel márciusban azt közölték, hogy nem fellebbeznek a perújrafelvételt engedélyező bírósági döntés ellen. Az ügyvédek egyike, a 70 éves Ogava Hidejo szerint az ügyészek annak tudatában próbálják újra elítéltetni védencüket, hogy az ártatlan. Az ügyészség döntése miatt a tárgyalás évekre elhúzódhat, szertefoszlatva a csaknem fél évszázadot börtönben töltő férfi reményeit, hogy tisztázzák a súlyos vádak alól.

A japán büntető törvénykönyv csak akkor teszi lehetővé az újratárgyalást, ha erős bizonyíték szól a vádlott ártatlansága mellett. A tokiói felsőbíróság azért döntött márciusban a perújrafelvétel mellett, mert "nagy az esélye annak", hogy a bűnösség perdöntő bizonyítékát, a vérfoltos ruhadarabokat a nyomozók helyezték el a miszótartályban, ahol megtalálták azokat. A második világháború óta Japánban ez az ötödik eset, hogy perújrafelvételt rendeltek el olyan ügyben, amelyben halálbüntetést szabtak ki. A korábbi négy mind felmentéssel végződött az 1980-as években.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.