A Harvard Egyetem beperelte az amerikai kormányt a támogatások befagyasztása miatt
A Harvard Egyetem pert indított az amerikai szövetségi kormány ellen, hogy megakadályozza az intézménynek nyújtandó, több mint 2,2 milliárd dollárnyi támogatás befagyasztását.

Az amerikai szövetségi kormány a múlt héten több mint 2,2 milliárd dollárnyi támogatás folyósítását fagyasztotta be a Harvard Egyetem számára, miután a kormány szerint az intézmény nem tett eleget az adminisztráció elvárásainak a politikai aktivizmus korlátozására.
Az intézmény által a bostoni szövetségi bíróságon benyújtott kereset szerint Donald Trump amerikai elnök széles körű támadást indított a nagy egyetemek magas színvonalú kutatásainak finanszírozása ellen, arra hivatkozva, hogy fel akarja számolni az általa antiszemitizmusnak és ideológiai elfogultságnak nevezett jelenségeket.
- áll a keresetben.
A Harvard szerint
a Trump-kormányzat intézkedései önkényesek és törvénytelenek, és sértik az egyetem szólásszabadsághoz való alkotmányos jogát.
A Boston melletti Cambridge-ben működő egyetem a perben különböző szövetségi tisztviselőket és ügynökségeket is megnevez, köztük az energiaügyi, az oktatási, és az egészségügyért és humán szolgáltatásokért felelős minisztériumot is. Alan Garber, a Harvard elnöke a múlt héten már az intézmény közösségének címzett nyílt levélben közölte, hogy nem tesznek eleget a kormány elvárásainak. Az egyetemi vezető a levélben úgy fogalmazott, hogy a Harvard nem fogja feladni függetlenségét és nem fog lemondani alkotmányos jogairól. Harrison Fields, a Fehér Ház szóvivője közleményében úgy fogalmazott, hogy a Harvardhoz hasonló intézményeknek nyújtott "szövetségi támogatás húsos fazeka" kimerülőben van. "Az adófizetők pénze kiváltság, és a Harvard nem teljesíti az ehhez a kiváltsághoz való hozzáférés alapvető feltételeit" - mondta Fields.
A szövetségi kormányzat már többször jelezte a Harvard Egyetem vezetésének, hogy összesen mintegy 9 milliárd dollárnyi szövetségi támogatást kockáztat, amennyiben 2025 augusztusáig nem intézkedik átfogó reformokról az intézmény irányításában és vezetőségében.
A kormány elvárásai között szerepel az is, hogy a szövetségi támogatások fejében a felvételi eljárás, valamint alkalmazottak kiválasztása során csak az érdem számítson, és a nem, a faj, a származás ne legyen tényező. További elvárás, hogy a feltételezett antiszemitizmussal vádolt egyetemi tanulmányi programokat átalakítsa a Harvard, reformokat hajtson végre a diákok fegyelmi eljárásait illetően és megszüntesse az úgynevezett sokszínűségi, méltányossági és befogadási (Diversity, Equity, Inclusion - DEI) programokat.
Az amerikai kormányzat március elején már 400 millió dollár szövetségi támogatás visszavonását helyezte kilátásba a Columbia Egyetem számára, amennyiben nem lépnek fel megfelelően az antiszemitizmus ellen. A New Yorkban működő egyetem ezután bejelentette, hogy teljesíti a Trump-kormány feltételeit, és intézkedéseket vezetett be az antiszemitizmus elleni fellépés érdekében, köztük a demonstrációk szabályainak módosítását és szervezeti változásokat. Több tucatnyi amerikai egyetem, közöttük a Yale, a Princeton és a Harvard bírálta kedden a Trump-kormányzat "politikai befolyásolását" a Harvard egyetem szövetségi támogatásának befagyasztása miatt.
- áll a mintegy száz egyetemi elnök és szervezeti vezető által aláírt közös nyilatkozatban.
A dokumentumot az ország nyolc legnevesebb egyetemét tömörítő Ivy League öt tagja, a Brown, a Cornell, a Harvard, a Princeton és a Yale elnöke is aláírta.