A háború 56. napja: Lelassult az orosz offenzíva, ellentámadásokat indítottak az ukránok - HÍRFOLYAM
A mai napon is összegyűjtjük az ukrajnai háború legfrissebb híreit.

Az ENSZ menekültügyi ügynökségének friss jelentése szerint átlépte az ötmilliót az Ukrajnából elmenekültek száma. További hétmillió ember az országon belül kényszerült elhagyni a lakóhelyét. A legtöbben, több mint 2,8 millióan Lengyelországba menekültek.
Volodimir Zelenszkij, ukrán elnök megerősítette, hogy kész elengedni az orosz hadifoglyokat azért cserébe, hogy a civilek és az ukrán csapatok biztonságosan kijussanak Mariupolból.
A becslések szerint mintegy 100 000 ember maradt az ostromlott déli városban.
Az ukrán elnök arról is beszámolt, hogy a város helyzete egyre csak romlik, és úgy tudják több százan sebesültek meg, akik nem jutnak orvosi ellátáshoz – írja a Sky News.
A füves pályás Grand Slam-torna szervezői szerdai közleményükben jelentették be, hogy Oroszország Ukrajna ellen folytatott háborúja miatt döntöttek így.
- olvasható az All England Club és a szervezőbizottság közös kommünikéjében, amely hozzáteszi, ha a háború tekintetében júniusig komoly változás lenne, akkor mérlegelni fogják a helyzetet. (MTI)
Az Európa Tanács elnöke szerdai kijevi látogatását követően a Twitteren arról írt, a borogyankai állapotok hasonlóak ahhoz, amit Bucsában és más ukrán városokban is tapasztalni lehet. Mint fogalmazott, a történelem emlékezni fog az itt elkövetett háborús bűnökre, és hozzátette, hogy a béke nem valósulhat meg igazságtétel nélkül.
A bucsai mészárlás egyértelművé tette, hogy az Ukrajna elleni orosz háborúnak csak az ukránok győzelme vethet véget - jelentette ki Annalena Baerbock német külügyminiszter Rigában lett kollégájával közösen tartott sajtótájékoztatóján szerdán.
Leszögezte: Németország kész közép- és hosszú távon is katonai segítséget nyújtani Ukrajnának, legyen szó három hónapról vagy három évről.
Hozzátette: Berlin egymilliárd eurót bocsát rendelkezésre annak érdekében, hogy Ukrajna összetettebb fegyverrendszereket szerezzen be, amelyeket aztán hosszú távon használhat, és Németország kész biztosítani az ezek működtetéséhez szükséges képzést. (MTI)
Megszavazta az orosz parlament alsóháza szerdán a legtöbb európai állam, köztük az uniós tagországok állampolgárai számára biztosított vízumkedvezmények eltörléséről szóló törvényjavaslatot.
A dokumentum vízumkötelezettséget vezet be az EU-tagállamok, Svájc, Norvégia, Izland és Liechtenstein diplomata-útlevéllel rendelkező állampolgárai számára. Emellett megszűnnek a hivatalos delegációk, a nemzeti és regionális kormányok és parlamentek, az alkotmánybíróságok és legfelsőbb bíróságok tagjai, valamint az említett országok újságírói számára biztosított vízumkedvezmények is. (MTI)
Megugrott a NATO-tagság támogatottsága Csehországban - derült ki a STEM közvélemény-kutató intézet március végén, április elején készített országos felméréséből, amelynek eredményét szerdán hozták nyilvánosságra Prágában.
Az ukrajnai háborúval összefüggésben a csehek 34 százaléka súlyosnak tartja Közép-Európa biztonsági helyzetét, míg kilenc százalék szerint a régiót semmiféle konfliktus nem fenyegeti. A többség, a megkérdezettek 58 százaléka, úgy látja, hogy Közép-Európa biztonsági helyzete általában véve jónak mondható, de a háborús konfliktus veszélye jelenleg fennáll. (MTI)
Oroszország átadott Ukrajnának egy egyértelmű megfogalmazású megállapodástervezetet, és várja a választ - jelentette ki Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője szerdán újságíróknak.
A szóvivő azzal vádolta meg az ukrán felet, hogy folyamatosan eltér a korábbi megállapodásoktól, és nem mutat hajlandóságot a tárgyalási folyamat intenzívebbé tételére. (MTI)
Ukrajna harci repülőgépeket és alkatrészeket kapott az Oroszország elleni háborúhoz - jelentette be John Kirby, az amerikai védelmi minisztérium szóvivője újságíróknak nyilatkozva Washingtonban helyi idő szerint kedden este.
"Ukrajnának most több vadászgépe van, mint két héttel ezelőtt" - fogalmazott Kirby, de nem közölt további részleteket arról, honnan érkeztek a repülők.
Korábban a nyugati szövetségesek közül többen nehézfegyverek szállítását jelentették be az orosz támadás alatt álló Ukrajnának: az Egyesült Államok és Nagy-Britannia még több tüzérségi eszközt küld, Kanadából - mint Justin Trudeau miniszterelnök bejelentette - nehéztüzérségi eszközöket is szállítanak, továbbá Hollandia és Belgium is küld fegyvereket.
Norvégia mintegy száz, francia tervezésű légvédelmi rakétát adományozott a háború sújtotta Ukrajnának - jelentette be az oslói kormány szerdán.
Ahogy az az Institute for the Study of War amerikai agytröszt térképén látszik, Izjum kontrollálása kulcsfontosságú ahhoz, hogy a Kelet-Ukrajnában harcoló ukrán erőket bekerítse az orosz hadsereg.
Oroszország figyelmeztette Svédországot és Finnországot esetleges NATO-csatlakozásuk következményeire - jelentette ki Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő szerdán a Rosszija-24 tévécsatornának nyilatkozva.
A svédek egyre nagyobb arányban támogatják országuk NATO-csatlakozását - derült ki egy szerdán nyilvánosságra hozott közvélemény-kutatásból.
A finn parlament megkezdi az ország NATO-tagságáról szóló vitát, azután, hogy február végén Oroszország lerohanta Ukrajnát – írja a Guardian.
Sanna Marin, finn miniszterelnök szerint országa gyorsan, akár már heteken belül, döntést hozhat a NATO-csatlakozásról.
Szerhij Volina őrnagy, a Mariupolban harcoló 36. ukrán tengerészgyalogos dandárparancsnoka videóüzenettel fordult a világ vezetőihez, amelyet a The Washington Post osztott meg. A védők parancsnoka azt kérte, hogy mentsék ki őket a városból.
Az őrnagy azt mondta: lehet, hogy ez az utolsó üzenet, amelyet küldeni tudnak, mert a város néhány napon vagy akár néhány órán belül is eleshet.
A BBC beszámolója szerint továbbra is folyamatosak a harcok a Donyeck és Luhanszk régiókban. Az ukrán vezérkar azt jelentette, szerda éjjel ellentámadásokat indítottak a megszálló orosz erőkkel szemben, sőt, visszafoglalták Maryinka városát is Donyeck közelében.
A brit védelmi minisztérium közleménye szerint bár az orosz csapatok folyamatosan nyomulnak előre Ukrajnában, továbbra is környezeti, logisztikai és technikai kihívásokkal küzdenek.
Az ukrajnai háború keddi történéseiről alább olvashat.