2023. december 20., 16:19

A francia parlament elfogadta az új bevándorlási törvényt

A francia parlament véglegesen elfogadta szerdára virradóra az új bevándorlási törvényt, amelynek megszavazása érdekében Emmanuel Macron államfő kormánya megállapodott a jobboldallal.

Már érzik a bajt
Emmanuel Macron-Marine Le Pen-Gérald Darmanin-Élisabeth Borne
Fotó: Wikipédia/TASR/ma7

A szöveget a Marine Le Pen vezette Nemzeti Tömörülés képviselőinek támogatásával fogadták el. A baloldal szégyennek minősítette a történeteket.

Ez a harmincadik, szigorításokat előíró bevándorlási törvény az elmúlt négy évtizedben Franciaországban.

A kompromisszumos szöveget a hét szenátorból és hét képviselőből álló parlamenti vegyes bizottság kedd éjjel fogadta el, elsősorban a külföldieknek járó szociális juttatások körül voltak nézeteltérések.

A jobboldali többségű szenátus ezután 214 szavazattal 114 ellenében megszavazta a szöveget, a nemzetgyűlésben - ahol a kormány csak relatív többséggel rendelkezik - a jelen lévő 535 képviselőből 349-en szavaztak igennel, 186 nemmel voksoló ellenében. A jobbközép Köztársaságiak és Marine Le Pen pártja egyöntetű igennel szavazott, míg a kormánypártból 27-en nemmel szavaztak, 32-en pedig tartózkodtak.

A többség egységes volt, és rendkívül erős intézkedéseket fogadott el egy olyan szövegről, amely tény, hogy nem tökéletes, hiszen egy megállapodás gyümölcse"

- mondta Gérald Darmanin belügyminiszter, kiemelve, hogy a törvényjavaslat a Nemzeti Tömörülés szavazatai nélkül is átment volna.

Kormányzati források szerint a kormány három tagja, Clément Beaune közlekedési miniszter, Sylvie Retailleau felsőoktatásért felelős miniszter és Patrice Vergriete lakásügyi miniszter lemondásával fenyegetett kedd este, miután kiderült, hogy a Nemzeti Tömörülés is beállt a kormány javaslata mögé.

A kormánypártban keletkezett repedésekkel szembesülve a miniszterelnök kedd este elítélte a Nemzeti Tömörülés "durva manőverét", amelynek célja a kormányfő szerint a kormánytöbbség megosztása. Élisabeth Borne egyben felszólította a saját oldalát, hogy szavazza meg a szöveget.

Ez egy szükséges és hasznos szöveg, amelyre vártak a franciák. Hatékony, és összhangban van a köztársasági értékekkel. A többség összefogott"

- írta a miniszterelnök a szavazás után az X közösségi oldalon.

Emmnauel Macron államfő szerda este kétórás élő televíziós műsorban fejti véleményt az elfogadott törvényről - jelentette be a francia köztelevízió.

A legnagyobb vita abban a kérdésben alakult ki, hogy mennyi legyen a franciaországi tartózkodás minimális időtartama a rendezett helyzetű, de nem európai állampolgárok számára ahhoz, hogy szociális juttatásokat kaphassanak. A jobboldal legalább ötéves legális tartózkodást írt volna elő a családi segélyek, a lakhatási támogatások és a fogyatékossággal élőknek járó juttatások utalásához. A létrejött kompromisszum lényege, hogy különbséget tesz európai uniós és nem uniós állampolgárok között, illetve aszerint, hogy a kérelmező dolgozik-e vagy sem. Az új korlátozások nem vonatkoznak a külföldi diákokra, a menekültek pedig nem kaphatnak ilyen juttatásokat.

A kormány a munkaerőhiánnyal küzdő ágazatokban feketén dolgozó külföldiek helyzetét is legalizálta volna, munkavállalási és tartózkodási engedélyt adott volna nekik. Ezt a passzust a jobboldal nem támogatta, de az elfogadott szöveg lehetőséget ad a prefektusoknak, hogy egyéni elbírálás alapján és a munkáltató előzetes beleegyezése nélkül rendezzék ezen emberek helyzetét.

Becslések szerint mintegy 700 ezer feketén dolgozó külföldi tartózkodik az országban, akik elsősorban az építőiparban, a vendéglátásban, a takarítóvállalatoknál és egyéb nehéz fizikai munkakörökben dolgoznak.

A parlament kanadai mintára kvótákat vezet be, amelyek a következő három évre felső határt szabnak a Franciaországba beengedett gazdasági bevándorlók számára. A kormánypárt szerint az intézkedés alkotmányellenes, ennek ellenére beleegyezett annak megszavazásába azzal a kitétellel, hogy az alkotmánytanács véleményezése után kivehetik az intézkedést a szövegből.

Az illegális tartózkodás bűncselekményének visszaállítását is megszavazták a képviselők, de az nem vonhat maga után elzárást, kizárólag pénzbírsággal jár. A jobboldal vonakodása ellenére a végső kompromisszumba bekerült a külföldi kiskorúak fogva tartásának tilalma is. Szigorította a parlament a családegyesítés feltételeit, a külföldi diákoknak pedig ezentúl kauciót kell letétbe helyezniük, amely fedezi a hazautazásuk költségeit.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.