2025. július 15., 15:35

A csehek is felháborodtak a korlát nélküli ukrán agrárimporton

Veszélyezteti a cseh cukorgyártást a kiválasztott ukrán termékek tervezett nagyobb arányú behozatala az Európai Unióba - mutatott rá a cseh élelmiszer kamara keddi közleményében.

gabona
Fotó: B. Vida Júlia

A cseh élelmiszertermelők attól tartanak, hogy az olcsó ukrán cukor és más mezőgazdasági termékek nagyobb mértékű behozatala tönkretenné a cseh cukorgyártást, hasonló aggodalmakat fogalmaztak meg a cseh baromfitenyésztők is.

A cseh élelmiszer kamara felszólította a kormányt, hogy utasítsa el az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalának növelését.

„Amennyiben az ukrán behozatali kvóták tovább növekednek,

fennáll az a reális veszély, hogy újabb gyárakat kell bezárni és értelmetlenek lesznek a beruházások nemcsak a cukorgyártásban, hanem más hasonlóan érzékeny területeken is”

- jelentette ki Dana Večeřová, a cseh élelmiszer kamara elnöke.

A kamara szerint az olcsó ukrán behozatal volt az oka annak, hogy a közelmúltban bezárta kapuit az egyik jelentős cseh cukorgyár.

A termelők most ennek megismétlődésétől tartanak.

Marek Výborný cseh mezőgazdasági miniszter szerint egyelőre csak az EU-Ukrajna megállapodás keretei ismeretesek, szerinte ki kell várni a részleteket. A tárcavezető fontosnak nevezte, hogy az EU részéről a megállapodásban nagyobb hangsúlyt kívánnak helyezni az ukrán termékek színvonalának emelésére.

Megosztás