2024. november 13., 16:23

A csehek 43 százaléka tartja jobbnak a mai társadalmi viszonyokat, mint az 1989 előttieket

A csehek 43 százaléka szerint a jelenlegi társadalmi viszonyok jobbak, mint az 1989 előttiek, amelyeket a megkérdezettek 16 százaléka minősített jobbnak. Az emberek 37 százaléka pedig úgy vélte, hogy a két időszak társadalmi viszonyai teljes mértékben összehasonlíthatóak, nincsenek lényeges eltérések – derült ki a prágai akadémiai Közvélemény-kutató Intézet (CVVM) által készített országos felmérésből, amelyet szerdán ismertetett a ČTK hírügynökség.

bársonyos forradalom illusztrációs kép
Fotó: TASR, Pixabay

Az országos közvélemény-kutatást az 1989-es csehszlovákiai bársonyos forradalom kitörésének (november 17.) 35. évfordulója alkalmából készítették. A 2019-ben, tehát a rendszerváltást elindító november 17-ei prágai diáktüntetés 30. évfordulója alkalmából készített hasonló felméréshez viszonyítva a demokratikus rendszer híveinek aránya hat százalékkal csökkent.

A szocialista rendszert jobbnak látóké viszont négy százalékkal nőtt.

A két rendszer között lényeges különbséget nem látók tábora öt százalékkal lett magasabb. A mai demokratikus, pluralista rendszer társadalmi viszonyainak kedvezőbb megítélését a CVVM csak két ízben, 2009-ben és 2019-ben, tehát a bársonyos forradalom 20. és 30. évfordulóján mérte.

A politikai rendszereket konkrétan érintő kérdésre az emberek több mint fele 2024-ben és 2019-ben is negatívan minősítette az 1989 novembere előtti helyzetet, de a mai politikai rendszerről most csak 20 százalék nyilatkozott pozitívan, ami 14 százalékponttal kevesebb, mint öt éve. A két időszak gazdasági rendszereiről is nagyon megoszlik a csehek véleménye.

A szocialista gazdálkodást 27 százalékuk minősítette jónak, 37 százalékuk pedig rossznak. A mai piaci gazdálkodás a megkérdezettek 25 százaléka szerint jó, míg 46 százaléka azt nem tartja jónak. Az 1989 utáni demokratikus rendszerben az emberek általában a szélesebb körű tanulási- és munka-lehetőségeket, a szabad utazást és a jobb információhozzáférést értékelik.

A másik oldalon többségi vélemény, hogy 1989 után romlott az emberek szociális biztonsága, nőtt a bűnözés, és általában rosszabb a közbiztonság, mint korábban. Többségi vélemény, hogy a rendszerváltás nyertesei alapvetően a vállalkozók, a korábbi nyílt ellenzékiek csoportja, az értelmiség és a szakemberek. Az új rendszer legnagyobb vesztesei a munkások, a mezőgazdasági dolgozók és a volt kommunista rendszer tisztségviselői.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.