2024. április 17., 20:12

A cseh belügyminiszter ködösítése

Csehországban már huzamosabb ideje folyik a vita arról, hogy a cseh belügyminiszter, Vít Rakušan (STAN) jól értelmezte-e az Európai Parlament által nagyhirtelen elfogadott migránspaktumot, amely kötelező kvótákat ír elő, illetve egyfajta pénzbírsággal kiváltható.

Pofára esett
Vít Rakušan
Fotó: TASR

A cseh belügyminiszter szerint Csehországnak - legalábbis kezdetben - nem kell semmit sem befizetnie, illetve senkit sem kell befogadnia. Ezt azzal nyomatékosította, hogy Csehország Ukrajnából érkező menekülteket fogad be.

Ilyen kivétel azonban valójában nem létezik.

Rakušan a migrációs paktumról tavaly júniusban tárgyalt a Belbiztonsági Tanácsban, majd határozottan megvédte azt.

Érintett országként semmit sem fizetünk a szolidaritási költségvetésbe. Tényleg nem tudom, mi jobbat lehetett volna kialkudni"

- mondta akkor az iRozhlas.cz-nek.

Szerinte Csehországnak, Lengyelországnak és a balti országoknak - legalábbis kezdetben - semmit sem kellene befizetniük az alapba, mert nagyszámú menekültet fogadtak be Ukrajnából, ezért mentességet élveznek. Csehországban több mint 340 ezer ukrán menekült van.

A paktumban nincs külön mentesség Csehország számára, erre nem számítottunk. A kérdés az, hogy hogyan értelmezik a mechanizmust, és attól tartok, hogy Rakušan miniszter úr egy kicsit homályosan fogalmazott"

- mondta Marcel Kolaja (Kalózok) EP-képviselő.

Évente harmincezer migránst kell újraosztani, és ha egy ország nem akar befogadni egyetlen migránst sem, akkor fejenként 20 000 eurót kell befizetnie a közös alapba. Az újraelosztandó migránsok száma, valamint a fizetendő összeg tovább nőhet.

Nincs cseh kivétel. Van egy körülbelül 20 tényezőből álló mechanizmus, amelynek egy ország meg kell hogy feleljen ahhoz, hogy mentesüljön a migrációs paktum alól"

- mondta Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) európai parlamenti képviselő. Az, hogy az ukrán állampolgárok ideiglenesen legálisan tartózkodnak itt, csak az egyik ilyen paraméter.

Ez mindig a konkrét elbírálástól függ, amit maga a belügyminisztérium is elismer.

Ez valóban nem egy automatizmus. Mindent az Európa Tanács, azaz a tagállamok hagynak jóvá. A lényeg azonban az, hogy az Európai Bizottság köteles lesz figyelembe venni az adott tagállamban az ideiglenes védelemmel rendelkezők számát"

- mondta Miroslav Jašurek, a belügyminisztérium kommunikációs igazgatója.

Továbbra is igaz, hogy az egész EU-ban Csehországban a legmagasabb az ukrán menekültek egy lakosra vetített száma"

- tette hozzá Jašurek. De ez csak a pillanatnyi helyzet.

A migrációs paktumot egészében véve körülbelül két év alatt kell végrehajtani. Az Ukrajnából érkező menekültekkel kapcsolatos érv érvényessége rohamosan csökken, mivel az ideiglenes védelemben részesülő emberek száma Csehország területén egyre fogy" - mondta Ondřej Krutílek (ODS) EP-képviselőjelölt.

Amit Rakušan miniszter úr állít, az Münchausen báró dicsekedése. A migrációs paktumban nagyon sok különböző "de" van"

- tette hozzá.

A paktumban nincs kivétel Csehország számára. Van egy általános rendelkezés. Amikor a paktum hatályba lép, a helyzet ismét más lesz"

- mondta Jaroslav Bžoch (ANO), egy további EP-képviselőjelölt.

Egy másik elfogadott rendelet szerint az EU esetleges válságát úgynevezett minősített többséggel fogják kihirdetni, azaz a 27 uniós tagállamból 15-nek támogatnia kell a javaslatot, ugyanakkor a lakosság legalább 65 százalékát képviselő tagállamoknak is támogatniuk kell azt.

Ezt a mechanizmust olyan esetekben kívánják alkalmazni, amikor egy adott országot eláraszt a migránsok ellenőrizhetetlen hulláma, vagy ha például egy külföldi ország visszaél a migrációval, hogy destabilizálja az Európai Uniót. Oroszország és Fehéroroszország a múltban éppen ezt próbálta megtenni.

A rendelet támogatói azt állítják, hogy a migránsok befogadásából mindig lesz lehetőség profitálni. Elképzelem azonban, hogy ha egy ország rendszeresen fizet, akkor jogi és politikai nyomás nehezedik rá, hogy valami pluszt tegyen"

- ismertette Krutílek.

Rakušan belügyminiszter először megvédte a migrációs paktumot. A Cseh Köztársaság azonban februárban tartózkodott a paktumról szóló szavazáson, mivel a belügyminisztérium szerint a jóváhagyott változat nem elég ambiciózus, például a külső határok védelmét illetően.

Az Európai Parlament a múlt héten szavazott a paktumról. Az ODS, a TOP 09, a KDU-ČSL, a Kalózok és az ANO tizenöt cseh képviselője elutasította a menekültügyi és migrációkezelésről szóló rendeletet. Luděk Niedermayer (TOP 09) és Radka Maxová (2019-ben az ANO színeiben megválasztott, most a SOCDEM-et képviselő) EP-képviselők igennel szavaztak, Dita Charanzová és Martina Dlabajová, az ANO-val tavaly szakító EP-képviselők tartózkodtak. Stanislav Polčák (STAN) és Veronika Vrecionová nem szavazott. Vrecionová utólag "ellene" szavazatra javította szavazatát. A csomag összesen tíz törvénymódosításból állt.

A migrációs paktumot még jóvá kell hagynia az Európa Tanácsnak, ahol a tagállamok szavaznak, és a jóváhagyás minősített többséggel történik.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.