2025. július 14., 14:40

A brit birodalom rendjével tüntették ki a pakisztáni erőszakoló gangek védelmezőjét

Egy nagyon magas brit állami kitüntetést, a brit birodalom rendjét adományozta III. Károly brit uralkodó az „integráció elősegítésében” kifejtette tevékenységéért annak a Muhbeen Hussain-nak, aki az elmúlt évek során leginkább az Angliában nagy botrányt kiváltott pakisztáni erőszakoló gangek elleni tiltakozások mentén a bevándorlók érdekeinek védelmezőjeként vált ismertté – számolt be több hírforrás, köztük az fdesouche.com is.

 

A brit birodalom rendje - wikipedia
Fotó: wikipedia

Mint az közismert az Angliában és főként a dél-yorkshire-i Rotherham városában éveken át tevékenykedő, pakisztáni bevándorlókból álló, fiatal és kiskorú angol lányok szervezetten zajló erőszakolásában érintett bűnbandákkal kapcsolatos botrány mintegy tíz évvel ezelőtt robbant ki és annak utóhangjai tartanak. A botrányra az erőszaktevékenység mellett leginkább az szolgáltatott alapot, hogy kiderült, miszerint a sok száz erőszakolás eset jelentős részében bebizonyosodott, hogy a hivatalos szervek nem vizsgálták ki azokat eléggé hatékonyan, sőt bizonyos esetekben hátráltatták az ügyek kivizsgálását.

Mindez érintett rendőrök vallomásai alapján politikai okok mentén történt, konkrétan amiatt, hogy a vizsgálatok és azok visszhangja „ne gerjesszen” indulatokat a bevándorló közösségek képviselői ellen.

Az ügyek eltusolására tett kísérletek óriási botrányt és tiltakozások máig húzódó sorozatát váltották ki. A most kitüntetett Muhbeen Hussain a rendőrség az ügyekkel kapcsolatos sorozatos „hibáinak” leleplezését követő évben, 2015-ben azzal vált ismertté, hogy felszólította az ott élő muszlim közösség képviselőit, hogy „szakítsák meg kapcsolataikat a rendőrséggel és tegyenek meg mindent a védelmük érdekében.” Ezzel Hussain vélhetően arra utalt, hogy az erőszakolás esetek mentén kialakult botrány kirobbanását követően számos bevándorlóellenes tiltakozásra került sor, amelyekkel szemben egyébként a brit hatóságok valamiért „jóval hatékonyabban” léptek fel, mint a pakisztáni erőszakoló gangek tevékenységének kivizsgálásában.

A botrány tetőfokán Hussain a brit közszolgálati BBC-nek nyilatkozva egyenesen azt állította, hogy a rendőrség képviselőinek azon értelmű nyilatkozatai, miszerint azért nem vizsgálták ki hatékonyan az erőszakolós ügyeket, mert féltek attól, hogy rasszistának bélyegezhetik őket, nem igazak, mi több, azt célozzák, hogy „áldozati bárányt kreáljanak a muszlim közösségből.” Hussain ezzel szemben a rendőrséget azzal vádolta meg, hogy szerinte az ügyek nem kellő hatékonyságú kivizsgálása a rendőrség nem hozzáértésének bizonyítéka.

Bár a tényeket értelemszerűen nem lehet figyelmen kívül hagyni, a brit uralkodó által most adományozott magasrangú kitüntetés a legfőbb brit instanciák az üggyel kapcsolatos álláspontjáról is sokat elárul.

 

Megosztás
Címkék