Donald Trump importvámot vetne ki a kanadai és mexikói termékekre és megemelné a kínai importvámokat
Amint visszatér a Fehér Házba, magas importvámokat fog kivetni Donald Trump minden Mexikóból és Kanadából származó árura, valamint további vámokat vet ki a kínai importra is - jelentette be hétfőn a megválasztott amerikai elnök az általa társalapítóként létrehozott Truth Social közösségi platformon.

Trump közölte, hogy már hivatalba lépésének első napján aláírja az erről szóló rendeletet.
- írta Trump, hozzátéve, hogy a vám mindaddig érvényben marad, "amíg a drogok, különösen a fentanil, és az összes illegális bevándorló áradatát meg nem állítják".
Trump szerint
Mexikónak és Kanadának egyaránt megvan minden joga és hatalma ahhoz, hogy könnyedén megoldja ezt a régóta fennálló problémát.
- írta a bejegyzésben.
A megválasztott elnök hozzátette azt is, hogy
további 10 százalékos vámot kell kivetni a Kínából származó árukra mindaddig, amíg "a kábítószerek áradata le nem áll, főként Mexikón keresztül".
- írta Trump.
- fogalmazott. Nem sokkal Trump közösségi médián tett bejelentése után Kína washingtoni nagykövetségének szóvivője, Liu Penkiu az X-en tett bejegyzésében arra figyelmeztetett, hogy egy kereskedelmi háborúnak nem lehetnek nyertesei.
- fogalmazott.
Liu hozzátette, hogy Kína "kész együttműködni minden féllel a valódi multilateralizmus fenntartása, a nyitott világgazdaság kiépítése, a fenntartható fejlődés támogatása terén, valamint az országok összefogásában a kihívások kezelése, a közös jólét elérése és az emberiség közös jövőjét biztosító közösség építése érdekében".
- fogalmazott Chrystia Freeland miniszterelnök-helyettes és Dominic LeBlanc kanadai közbiztonsági miniszter közös nyilatkozatában, amelyben mindazonáltal nem említették Trump néhány órával korábbi bejegyzéseit.
Üzenetükben hangsúlyozták a "kiegyensúlyozott és kölcsönösen előnyös" kapcsolat szükségességét az észak-amerikai szomszédok között, rámutatva, hogy "Kanada alapvető fontosságú az Egyesült Államok energiaellátásában, és tavaly az amerikai nyersolajimport 60 százaléka Kanadából származott".
Joe Biden leköszönő amerikai elnök alig több mint egy hete találkozott Hszi Csin-ping kínai elnökkel az APEC perui csúcstalálkozóján.
Hszi biztosította arról, hogy Peking kész együttműködni a Trump vezette új amerikai kormánnyal is.