Választás 2018 - Kinek kedvez a magas részvétel?

Boros Bánk Levente vasárnap az M1 aktuális csatornán emlékeztetett: az MSZP-nek és a Párbeszédnek, mivel együtt indulnak, 10 százalékot kell elérnie. A DK-nak pedig véleménye szerint "fanatikus", de jól körülhatárolható bázisa van, és ha nagyon megnő a részvétel, ők is gondban lehetnek. Ez vonatkozhat az LMP-re is, de rájuk talán kevésbé - tette hozzá.
A Médianéző igazgatója közölte: nem számított ekkora részvételre. Cégcsoportjuk, a Nézőpont közölt egy prognózist néhány napja, akkor 65-66 százalékról beszéltek. A 2002-es választással összehasonlítva ugyan a napközbeni részvételi adatok magasabbak, de az idő haladtával csökken a különbség, és így a végleges részvételi arány akár 70 százalék alá is "becsúszhat.
Ennek sok oka lehet - mondta Boros Bánk Levente, hozzátéve: talán benne van, amit az ellenzéki pártok belelátnak, hogy sokan adnak le protesztszavazatot, de az is, hogy a jó időben sokan elmentek kirándulni vagy a kiskertekbe, és előtte gyorsan reggel szavaztak, ezért csökkenhet a szavazási hajlandóság.
Ha a 2002-es választással hasonlítják össze a mostanit - jelezte -, fontos különbségnek számít, hogy akkor "másfél tömb" állt szemben a kormánypártokkal, az MSZP nagy pártként, mellette pedig az SZDSZ, mint potenciális koalíciós partner, és a kettő együtt volt képes kormányt alakítani. Most pedig nagyon széttöredezett az ellenzék - fűzte hozzá.
Boros Bánk Levente hozzátette, elsődlegesen az a kérdés, hogy melyik párt tudja leginkább mozgósítani a szavazóit. Példának hozta fel, hogy a kormánypártok a hódmezővásárhelyi események után „magukhoz tértek”, nagyon komoly energiát fordítottak az utóbbi időben a mozgósításra, és „nagyon beleálltak” a mozgósításba. Megjegyezte, az ellenzék azt gondolja, hogyha magas lesz a részvétel, az előnyükre válhat, azonban kérdéses, hogy át tudták-e adni az üzeneteiket a választóknak.