Bakondi: továbbra is szükséges az EU-s határok védelme
Bakondi György utalt az osztrák belügyminiszter nyilatkozatára, miszerint a balkáni útvonal zárásával Bulgárián, Románián és Magyarországon vezethet az illegális bevándorlók új útvonala. Hangsúlyozta: Magyarország teljesíteni fogja kötelességét saját és a schengeni határok védelme érdekében.
Görögország a szigeteken levő migránsokat elkezdte átszállítani a kontinensre, jelenleg az országban 50 ezer illegális bevándorló van, de sokan rekedtek a szigorítás után Macedóniában, Szerbiában és Horvátországban is. A török parti őrség szigorúbb ellenőrzésekbe kezdett, de ennek még nincs átütő ereje - mondta Bakondi György.
Alapjogokért Központ: a gyakorlatban nem lehet végrehajtani az EU-török megállapodást
A gyakorlatban kivitelezhetetlen, jogilag ellentmondásos az EU-török megállapodás - olvasható az Alapjogokért Központ elemezésében. Az elemzés szerint a múlt pénteken megkötött újabb EU-török megállapodással az unió végre "megpróbált kitörni az elmúlt másfél év tehetetlenségi pályájáról", azonban annak végrehajtását éppen az elmúlt évtizedekben felállított emberi jogi dogmák lehetetlenítik el.
A megállapodás végrehajtásának elengedhetetlen, de egyben a gyakorlatban kivitelezhetetlen előfeltétele, hogy Törökország a saját területén feltartóztassa az összes migránst - hangsúlyozták, hozzátéve, hogy enélkül azonban az Európai Unió jogilag lehetetlen helyzetbe kerül. Mint írták, a migránsok Törökországba történő, általános jellegű visszaküldése ugyanis éppen azokba a nemzetközi és uniós normákba és alapelvekbe ütközik, amelyeket a nemzetközi közösség és az Európai Unió az elmúlt évtizedekben kialakított és saját jogrendszerébe implementált.
A központ elemzői szerint a probléma csak úgy kezelhető, ha a menekültjogra vonatkozó jelenlegi szabályozást megváltoztatják, vagyis újradefiniálják egészen a genfi egyezményig visszamenőleg.