2021. július 5., 15:21

Világelsőként állít elő laborhúst ipari méretben egy izraeli startup cég

Alig több mint egy évvel ezelőtt a kutatók újszerű módot találtak arra, hogy az "alternatív húst" vonzóbbá tegyék. Az ötlet gyors ütemben haladt előre és mostanra már tanúi lehetünk az első ipari méretű, tenyésztett húst előállító létesítménynek. A Future Meat Technologies izraeli startup nemrégiben jelentette be, hogy 5000 hamburgerpogácsa előállítására alkalmas termelőüzemet helyezett üzembe.

műhús

Az állati hús már az őskor óta része az emberi táplálkozásnak.

Szántóföldjeink 80 százalékát és édesvízkészleteink 30 százalékát húshasznú állattenyésztésre fordítottuk.

A hústermelés ilyen módszerekkel rendkívül gazdaságtalan, és a világ népességének növekedésével fenntarthatatlanná vált.

A tudomány fejlődése ma már lehetővé teszi, hogy

bioreaktorokban olyan húst állítsanak elő, amely úgy néz ki és olyan ízű is mint az állati hús, mégis az állattenyésztéshez szükséges erőforrások töredékét használja fel hozzá.

Az izraeli székhelyű Future Meat Technologies egyike a sok startupnak, amelyek bioreaktorokat használnak húskészítésre.

A létesítmény kapacitása naponta 1102 font (500 kilogramm) tenyésztett hús előállítására alkalmas. Ez körülbelül 5000 hamburger elkészítéséhez elegendő.

Future Meat csirkehúst és bárányhúst is képes előállítani és hamarosan marhahús előállítással is bővülni fog a gyártósor. A vállalat állítása szerint, 

a termelési ciklusa legalább hússzor gyorsabb, mint a hagyományos mezőgazdaságé.

Ennek a termelési sebességnek az eléréséhez a vállalat

szabadalmaztatott állati sejteket használ, amelyek folyamatosan növekednek.

Általában a sejtek bioreaktorokban történő tenyésztéséhez állati szérumot kell használni, de a Future Meat alternatív módszereket alkalmaz, amelyekhez nincs szükség semmilyen állati eredetű anyagra.

A vállalat szerint ez a módszer 99 százalékkal kevesebb földterületet és 96 százalékkal kevesebb vizet igényel és 80 százalékkal kevesebb üvegházhatású gázt bocsát ki, mint a hagyományos állattenyésztés.

Yaakov Nahmias professzor, a vállalat alapítója és a kutatás vezetője elmondta, hogy "miután bebizonyosodott, hogy a tenyésztett hús gyorsabban elérheti a költségparitást, mint ahogy azt a piac várta, ez a termelési létesítmény igazi változást jelent a piac számára".

Rom Kshuk, a vállalat vezérigazgatója elmondta: "Egy működő ipari vonal megléte felgyorsítja az olyan kulcsfontosságú folyamatokat, mint a szabályozás és a termékfejlesztés".

A vállalat célja jelenleg az, hogy termékei 2022-re megjelenjenek az amerikai piacokon.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.