Védett, őshonos fajta lett a fekete mangalica
Az egykor kihaltnak elkönyvelt fekete mangalicát a magyar agrártárca 2019. júniusában önálló fajtának ismerte el, a 2020. január végén megjelent állattenyésztési rendeletmódosítással pedig felkerült a védett őshonos fajták listájára.

A mangalica sertésnek irodalmi dokumentumokkal alátámaszthatóan korábban 4 színváltozata létezett. E változatok közül a fekete mangalica 1860-1890 között jelent meg, azonban tenyésztése alacsonyabb létszámban folyt, mint a szőke, a vörös vagy a fecskehasú színváltozatoké. Több szakirodalmi publikáció és hivatkozás szerint a legellenállóbbnak tartott fekete mangalica a múlt század 20-as éveiben eltűnt a köztenyésztésből, ezért szakmai körökben kihaltnak nyilvánították.
A szakember a 2005 évi OMÉK-on mutatta be a keresztezési kísérlet eredményeit. Ekkor 40 nőivarú és 2 hímivarú fekete mangalica növendékkel rendelkeztek, ami még nem volt elismert fajta. 2007-ben az állományt gazdasági okok miatt értékesítették. 2013-ban három társ törzstenyészetből 20 nőivarú és 6 hímivarú fekete mangalica malac/süldő visszavásárlásával kezdődött a fekete mangalicafajta kialakítására irányuló újabb kísérlet.
Jelenleg 222 koca és 59 kan fekete mangalica áll tenyésztésben. Ezzel a számmal a fajta fenyegetettségi szintje valamivel a kritikus szint felett van, ám veszélyeztetettnek minősül.