2026. február 11., 15:16

Takáč: A Vidékfejlesztési Programból tavaly több mint 600 millió eurót hívtunk le

Szlovákia Vidékfejlesztési Programjának (PRV) forrásait 2025 végéig 99,25%-ban felhasználta, csak 2025-ben 647 millió eurót merítettek ki. Erről szerdán, a kormányülést követő sajtótájékoztatón számolt be Richard Takáč földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszter a Mezőgazdasági Kifizető Ügynökség (PPA) főigazgatója, Marek Čepek társaságában. Takáč szerint így a minisztériumnak egyetlen euró sem veszett el a PRV-ből.

Richard Takáč
Takáč: Az ellenzék három év alatt 154 millió eurót hívott le, mi két év alatt 856 millió eurót
Fotó: TASR

„Amikor 2023 végén átvettük a minisztériumot és megalakult Robert Fico kormánya, a Vidékfejlesztési Program forrásfelhasználása 39,63%-on állt. Mi voltunk a legrosszabbak, hosszú távon az utolsók az egész EU-ban a lehívás terén. 2025. december 31-ig, Robert Fico kormánya alatt, az én földművelésügyi miniszteri működésem, Čepek úr PPA-főigazgatói tevékenysége és más kollégák munkája mellett, a program tizenkét év után az allokáció 99,25%-át sikerült felhasználni.

Megelőztük azokat az országokat, amelyek 2023-ban előttünk jártak, például Németországot, Spanyolországot, Hollandiát, Bulgáriát, Észtországot és számos sikeres, régóta forrásokat lehívó országot. Két év alatt 39,63%-ról 99,25%-ra emeltük a lehívás mértékét” – pontosított.

Elmondása szerint a PRV forrásai a gazdálkodókhoz, az élelmiszeripari szereplőkhöz és különböző projektekhez kerültek.

A programozási időszak 2014-től 2022-ig tartott, az N+3 szabály szerint 2025 végéig lehetett forrásokat lehívni. A projektalapú támogatások teljes keretösszege 1,58 milliárd euró volt. Ebből az összegből két év alatt 856 millió eurót sikerült lehívnunk, ilyesmi két év alatt egyetlen uniós országban sem történt meg. Akik az ellenzéki padsorokból kiabálnak, három év alatt 154 millió eurót hívtak le, mi pedig két év alatt 856 millió eurót”

– hangsúlyozta.

Emlékeztetett arra, hogy a PRV 2014 és 2022 között tartott, az N+3 szabály szerint pedig 2025 végéig lehetett forrásokat felhasználni. A program teljes pénzügyi kerete 1,58 milliárd euró volt.

A 2014–2020-as időszakban 594 millió eurót használtak fel projektalapú támogatásokra, az ellenzéki kormányzás három éve alatt 154 millió eurót, míg 2024–2025-ben 856 millió eurót.

Hozzátette, hogy a Leader helyi akciócsoportok (MAS) esetében a forráslehívás 2023-ban 8%-os volt, 2025 végére pedig elérte a 100%-ot.

„Elveszett-e Richard Takáč földművelésügyi minisztériumában 600 millió euró? Nem. A minisztériumnak és a Mezőgazdasági Kifizető Ügynökségnek egyetlen euró sem veszett el 2025-ben. Több pénzt hívtunk le, mint amennyit le kellett volna hívnunk. Olyan helyzetbe kerültünk, hogy túlszerződtünk, vagyis többet fizettünk ki. Még 42 millió eurót kellett az állami költségvetésből kifizetnünk, mert sikeresek voltunk. Több projekt volt, amelyet ki kellett fizetnünk” – tette hozzá Takáč.

Megosztás
Címkék