Szlovákiában már alig gyártanak fagylaltot
Az egy főre jutó legtöbb fagylaltot leginkább Belgiumban, illetve Litvániában és Észtországban állítják elő, a Szlovákiában szinte már nem gyártanak fagylaltot - állítja Ľubomír Koršňák az UniCredit Bank elemzője. Litvánia büszkélkedhet az elmúlt tíz év legnagyobb termelésnövekedésével, átlagosan 8,2%-kal tudta évente növelni a fagylaltgyártást.

Noha Szlovákia soha nem tartozott a legnagyobb fagylalttermelők közé, 2009-ben a hazai fogyasztás legalább egy részét a hazai termelés fedezte.
Akkoriban a szlovák gyárak fejenként körülbelül 1,5 liter fagylaltot termeltek évente (ez a becsült hazai fogyasztás körülbelül egyharmada-fele), jelenleg fejenként csak körülbelül 40 milliliternyit állítanak elő.
Annak ellenére, hogy a magyar fagylalttermelés az egyik leggyorsabban növekvő az EU-ban, az utóbbi években viszont a magyar fagylalt szinte teljesen eltűnt a szlovákiai boltokból.
Koršňák szerint a külkereskedelmi adatok arra utalnak, hogy
évente csak valamivel több mint 2 kg fagylaltot importálnak Szlovákiába évente (ez átszámítva 4–4,5 litert jelent), vagyis fogyasztásunk jelentősen elmarad az uniós átlagtól, annak csak körülbelül a fele.
Az átlagos európai évente körülbelül 7–8 liter fagylaltot fogyaszt. Természetesen a fagylalttermelés korántsem számít az európai feldolgozóipar kulcsfontosságú ágazatának, inkább marginális jellegű. Mégis,
Európa évente több mint 3 milliárd liter iparilag előállított fagylaltot állít elő, körülbelül 5,8 milliárd euró értékben.
Bár Szlovákia a fogyasztását elsősorban importból fedezi, de ebben a kérdésben még rosszabbul állnak az írek, a dánok és az osztrákok. Luxemburgban, Cipruson és Máltán egyáltalán nem gyártanak fagylaltot.
Érdekesség, hogy a termelést és a fogyasztást is az Észak-Európa országai uralják. Különféle felmérések és statisztikák szerint
Európában a skandináv országok lakói, illetve az írek (évente fejenként 10 vagy még több literrel) fogyasztják a legtöbb fagylaltot.
Dél-Európa országaiból uniós átlag feletti fogyasztást csak Olaszországban jegyzik. Világszerte a legtöbb fagylaltot Új-Zélandon, Ausztráliában és az Egyesült Államokban fogyasztják.