2020. március 7., 15:15

QR-kódokkal is ellenőrizhetjük az élelmiszerek eredetét?

Új együttműködésekről számolt be sajtóközleményében a magyar érdekeltségű Te-Food élelmiszer-nyomonkövetési vállalat. Hamarosan akár a Fresh és a Vijofel ellátási lánca is blokkláncra kerülhet.

A Te-Food egy olyan, nagyrészt magyarok által létrehozott és fejlesztett projekt, amely több mint 6000 ügyfelével a háta mögött az élelmiszerek eredetének megbízható nyomon követését tűzte ki fő céljául.

A résztvevő üzletek polcain és éttermek asztalain QR-kód segítségével különféle tanúsítványokon keresztül ellenőrizhetők lesznek az előállítás során felhasznált alapanyagok, a szállítás menete, illetve minden releváns információ, amely a termelő és a fogyasztó asztala között az élelmiszert érinti. Erről Ľuboš Modrák, a Te-Food megoldásait Szlovákiában megvalósító Food Trace egyik képviselője számolt be a március 3-án tartott sajtótájékoztatón. Hozzátette:

A biztonságosság és az átláthatóság az első helyen áll. A jól informált vásárló a leghatékonyabb ellenőrző-mechanizmus.

Az eseményen jelen volt Jozef Bíreš, az Állami Állatorvosi és Élelemiszer-biztonsági Felügyelet (ŠVPS) igazgatója, aki elmondta:

A Szlovák Köztársaság Állami Állatorvosi és Élelemiszer-biztonsági Felügyelete (ŠVPS) támogatja ezt a rendszert, mivel igencsak hatékony eszköz a hivatali vizsgálatok lefolytatására […], főleg ha valamilyen intézkedést kell hozni, például egy veszélyes terméket kellene kivonni az ellátási lánc valamely szintjéről, legyen az a raktár, vagy maga az áruház. Számunkra tehát nagy segítség. Óriási az érdeklődésünk az iránt, hogy minél több élelmiszer legyen részese ennek a rendszernek.
A sajtónyilatkozat szerint az új szlovák partnerek között az alábbi nevek szerepelnek:
Labaš s.r.o. – 800 Fresh-üzlet és 30 Fresh Plus szupermarket üzemeltetője,
RIVERBANK – pozsonyi étterem,
Gašparík – 23 kiskereskedelmi húsüzlet,
Vijofel – vágóhíd-üzemeltető, hús és húskészítmények értékesítője,
Rybárstvo Stupava – halértékesítő,
DSA – mezőgazdasági termelő,
Svaman – vágóhíd-üzemeltető, hús és húskészítmények előállítója, nagykereskedő,
Tomata – élelmiszer-feldolgozó,
Lunys – élelmiszer-nagykereskdő,
Dalmatínske prírodné produkty – élelmiszer-feldolgozó.

Vén Márton, a Te-Food társalapítója a The Gem Clubnak 2016-ban adott interjújában elmondta, hogy

minden évben 800 millió ember betegszik meg és 400 000 hal meg élelmiszer-eredetű betegségek következtében.

Céljuk éppen ezért nemcsak üzleti, de küldetés jellegű is egyben. Ezen felül, statisztikáik szerint az emberek 66 százaléka nem bízik a csomagolásokon lévő feliratokban. A Te-Food egyik célja, hogy a partnereik visszaszerezzék ügyfeleik bizalmát.

Bár a gyártók és forgalmazók most is kötelesek információkat feltüntetni az adott élelmiszerről, ezeknek megbízhatósága mindig valamilyen harmadik féltől függ. Vén Márton azt is elmondta, gyakran fordul elő, hogy a hagyományos rendszerekben az élelmiszereket hamisítják, vagy rosszabb minőségű élelmiszerekkel keverik.

QR nyomkövetés élelmiszer
Fotó:  TE Food

A blokklánc legnagyobb előnye ezzel szemben, hogy automatizált rendszerként működik, a rajta tárolt adatok pedig nem módosíthatók. Így, ha Ausztráliából elindul Európa felé egy bor-szállítmány, a QR-kód beszkennelése után biztosak lehetünk abban, hogy az áruház polcáról ugyanazt a palackot vesszük le.

Mivel a technológia segítségével részletesebb egyedi információk kerülnek feljegyzésre, egy esetlegesen fertőzött élelmiszer-szállítmány esetén másodpercek alatt és könnyen felderíthetők a valóban hibás készletek, és elkerülhető, hogy ilyen esetekben nagy mennyiségű emberi fogyasztásra alkalmas élelmiszer is megsemmisítésre kerüljön.

Bár a néhány éves technológia felhasználása valóban komoly előrelépéseket jelenthet a kiskereskedelmi élelmiszerláncok számára, önmagában mégsem oldhatja meg az ágazat összes problémáját.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.