2025. július 17., 17:15

Nem kedvez haszonnövényeinknek a változékony időjárás

Aszályosan hetek után hirtelen jött lehűlés szeletelte tovább a strandok és fagyisok idei nyáron egyébként is vékony pénzét. Majd pár melegebb nap után a Csallóközben ma újfent hosszúnadrágos idő van. Hogyan hat ez a változékony időjárás a kertünkre? Erről beszélgettünk Kukor Tamás kertészmérnökkel.

Kukor Tamás
Kukor Tamás
Fotó: Gulás Anna

A most érő, vagy beérőben levő haszonnövényeink nem ehhez az időjáráshoz "voltak hozzászokva". Ahogy bennünket, úgy őket is megviseli a szeszélyes időjárás.

Kukor Tamás elmondta,

a klímaváltozás jelenségei már kézzel foghatók, ezt már mindenki a saját bőrén tapasztalhatja. A kertünk is."

A kertészmérnök szerint a nyár eleji, meleg, aszályos idő sokakat meglepett, pedig ezt már lassan megszokhatnánk. "Ha visszatekintünk az elmúlt évek hasonló periódusának időjárására, nagyjából hasonló meleggel találkozhattunk. Sajnos, ez egyre inkább gyakori jelenség. Akiknek volt öntözőrendszerük, arról számoltak be, hogy az öntözés ellenére kiégett a növényzet, vagy a földön nagy méretű repedések keletkeztek. A reggeli és/vagy esti öntözésekkel a konyhakertekben az emberek talán megmentették a növényeik egy részét. Ugyanakkor a hosszú tavaszi hideg miatt minden csúszásban van. Van, ahol csak most kezd érni a szabadföldi paradicsom" – mondta.

Ebben a helyzetben a fűnyírással gyakran többet ártunk, mint használunk.

Mindenki szép zöld gyepről álmodozik, de ha a füvet alacsonyra vágják, csak azért, hogy egyenletes legyen, azzal ebben az időben csak a gyep gyors kiégését érik el. Ha már a fűnyírás mellett döntünk, érdemes a fűnyíró vágásmagasságán állítani, és magasabbra hagyni a gyepet"

– javasolta.

japán juhar
Az UV-sugárzás leperzselte a japán juhar leveleit
Fotó:  Kukor Tamás

A kiégett, kisárgult pázsit szembeötlő, ám az erős UV-sugárzástól minden növény szenved. "Az egyik, általam gondozott kertben levő japán juhar leveleit teljesen leperzselte az UV-sugárzás. Sajnos, arra kell készülnünk, hogy lesznek olyan növények, amelyek az ilyen intenzitású UV-t a jövőben nem fogják tudni tolerálni. Meg kell vizsgálnunk, a saját kertünkben hogyan tudunk árnyékolást biztosítani a növényeinknek. Ha nincs természetes arányék, a kertészeti szaküzletekben kapható árnyékoló, úgynevezett raschel hálót érdemes telepítenünk. Ezt tehetjük akár egy használaton kívüli fóliasátor vázára, vagy valamilyen támszerkezetre. Mindenki a saját lehetőségei közepette vizsgálja meg, hogy hogyan tudna egy ilyen a saját kertjébe, vagy annak legalább egy része fölé telepíteni" – mondta Kukor Tamás, külön kiemelve, hogy ha nyaralni indulunk, mindenképp gondoskodjunk róla, hogy ez időben valaki a kertünket is locsolja, ellenkező esetben akár az egész addigi, a szezon során kifejtett fáradozásunk oda lehet.

A nagy hőséget aztán intenzív lehűlés követte, melyet heves, nagy mennyiségben rövid idő alatt lehulló csapadék kísért. A kiszáradt föld ezt eleinte gyorsan felszívta, hiszen már a talajvíz szintje is negatív tartományban volt bizonyos régiókban. Ám a hirtelen érkező sok esőnek kockázatai is vannak.

"A hirtelen lezúduló, nagy mennyiségű esőtől felázott a talaj felső rétege. Azok a díszfák, főként a fenyőfélék, amelyek gyökérrendszere sekélyen van a földben, megdőlhettek. Sajnos, ha ezek közel vannak az ingatlanunkhoz, akkor ezek kivágásán el kell gondolkozni, mielőtt komolyabb vagyoni kár, netán személyi sérülés történik. Kertészként nagyon nem vagyok a fakivágás barátja, és mindenkit arra buzdítok, hogy a telkére minél több fát telepítsen, ám ezeket érdemes az ingatlanunktól, kocsibeállónktól biztonságos távolságra ültetni" – mondta.

Állami szinten egyre többet hallunk a víz visszatartásáról, megtartásáról, amellyel a korábbi évek-évtizedek – most már láthatjuk, hogy bizonyos vonatkozásban elhibázott, a víz minél gyorsabban történő levezetésére törekvő – vízgazdálkodásának hibáit próbálják helyrehozni, talán még nem későn. Kukor Tamás kifejtette, mindezt kicsiben saját telkünkön, családi házunk mellett, vagy hobbikertünkben is megvalósíthatjuk. Egy-egy, akár kisebb kerti tó is hozzájárulhat a biodiverzitás növeléséhez a kertünkben. Hamarosan megjelennek benne a vízi élőlények, rovarok, békák, oda jönnek majd inni a madarak a környékről. Kerti tavunkat esővízből is táplálhatjuk.

Az emberek többsége nem is gondolná, a háza tetejéről mennyi víz zúdul le eső idején. Dönthetünk úgy is, hogy erről lemondunk, és a csatornarendszert terheljük vele, de fel is foghatjuk. A kertészeti boltokban különböző űrtartalmú hordók kaphatók, illetve apróhirdetési portálokon akár köbös tartályokat is vásárolhatunk. Ezeket az ereszcsatornánk kifolyói alá illesztve később felhasználhatjuk locsolásra. Aki szeret ásni, akár a földbe is süllyesztheti ezeket a tartályokat, hogy aztán melegben, ínséges időben búvárpumpával nyerje ki onnan az öntözővizet, ami lényegileg ingyen van"

– hangsúlyozta Kukor Tamás. A felfogott esővíz nemcsak a pénztárcánkat kíméli, egy-egy, akár kisebb nyílt vízfelület akár telkünk mikroklímájára is hatással bírhat.

Megosztás
Címkék