2025. május 16., 09:25

Mikor adhatjuk el végre állatainkat? – kérdezik a gazdák

A Csallóközben sok gazdaságban már tűkön ülve várják, hogy enyhítsenek a járványügyi intézkedéseken, melyeket a száj- és körömfájás megjelenése miatt vezettek be. Egyre többek számára égető lenne a felnevelt állatok eladása és újabbak beszerzése. Nincs ez másként a felbári szövetkezetben sem, amely a járványgóc tíz kilométeres körzetében található és telephelyén 100 Holstein-fríz bikát nevelnek.

marha - Holstein-fríz
Fotó: ifj. Brezovsky Oszkár
Nekünk azokban a hetekben, amikor „beütött” a járvány, 40 bikánk érte el a vágósúlyt, a nagyjából 750 kilót, de már nem tudtuk őket eladni. Azóta, vagyis lassan két hónapja nem történt semmi, de az állatokat továbbra is etetnünk kell. Jelen pillanatban már 800 kiló körüliek. Az is gond, hogy nemcsak a súlyuk, hanem a koruk is nő. Általában 24 hónaposan szoktuk őket eladni. Az ennél idősebb bikát már csak másodosztályban veszik át. Olyan ígértet kaptunk, hogy most ezt talán – a járványra való tekintettel – nem fogják olyan szigorúan venni. Majd elválik”

– ecseteli helyzetüket ifj. Brezovsky Oszkár agronómus.

Kérésünkre elmondja, egy állat értéke nagyjából 2000 euró, vagyis, ha gyors fejszámolást végzünk, nagyjából 80 ezer euró „lóg a levegőben”. Ez egy ilyen kis szövetkezet esetében, mint az övék, bizony komoly pénzösszeg. Hiányzik.

Ráadásul borjúkat sem tudtunk venni tavasszal. Ennek meg az lesz a következménye, hogy két év múlva ismét belekerülünk a slamasztikába, csúszásban leszünk az eladással. Kérdés persze az is, nem lesz-e drágább a borjú – a járvány miatt –, mint eddig. Akitől vásárolni szoktuk az utánpótlást, biztosított bennünket, hogy le tudja szállítani nekünk a szokásos mennyiséget”

– fűzi hozzá.

A felbári szövetkezetben, fénykorában 300-350 marhát tartottak, 2017 óta azonban már csak bikákat nevelnek. Régen voltak fejősteheneik is, amelyek nevelésével elsősorban azért hagytak fel, mert nem voltak fejőik. A fiatal agronómus szerint jó ideje a legnagyobb gondjuk a munkaerőhiány. Ez az ágazat nem elég vonzó a potenciális munkaerő számára.

Jelenleg csupán nyolcan dolgozunk itt, de régen ennél sokkal többen keresték nálunk a kenyerüket. Nekünk most a legfontosabb, hogy minél előbb eladhassuk a vágósúlyú bikáinkat és helyettük borjúkat vásároljunk. Azt elég nehéz elfogadni, hogy még a negatív teszttel rendelkező állatokat sem lehet és lehetett eladni a járvány kitörése óta. Pedig azzal csökkenthettük volna a kockázatát a betegség továbbterjedésének, hiszen kevesebb fogékony patás maradt volna a környéken”

– mondja.

marha - Holstein-fríz
Fotó:  ifj. Brezovsky Oszkár

Hozzáteszi: nincsenek egyedül a problémájukkal, a környéken van még néhány farm, ahol több száz olyan állatot kell etetni, amelyek már rég elérték, sőt túl is haladták a vágósúlyt. Együttéreznek azokkal a gazdákkal, akiknek farmjain megjelent a betegség és emiatt elpusztították állataikat, de ilyen esetben még mindig ez a legjobb megoldás. A száj- és körömfájásos beteg állatokra csak a kínszenvedés várt volna. Az egészséges állatok leölése már más dió. Az nagyon meg tudja viselni az embert…

Állatainkat kétszer tesztelték. A járvány kitörése óta a telepre senki idegen nem mehet be, a mozgást korlátoztuk, csak az okvetlenül szükséges mértékben és ideig vagyunk a bikák közelében. Állandóan fertőtlenítünk. Nagyon várjuk már a szigorú intézkedések feloldását, mert azok minden állattartó életét megnehezítik”

– mondja végezetül.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.