Mikor adhatjuk el végre állatainkat? – kérdezik a gazdák
A Csallóközben sok gazdaságban már tűkön ülve várják, hogy enyhítsenek a járványügyi intézkedéseken, melyeket a száj- és körömfájás megjelenése miatt vezettek be. Egyre többek számára égető lenne a felnevelt állatok eladása és újabbak beszerzése. Nincs ez másként a felbári szövetkezetben sem, amely a járványgóc tíz kilométeres körzetében található és telephelyén 100 Holstein-fríz bikát nevelnek.

– ecseteli helyzetüket ifj. Brezovsky Oszkár agronómus.
Kérésünkre elmondja, egy állat értéke nagyjából 2000 euró, vagyis, ha gyors fejszámolást végzünk, nagyjából 80 ezer euró „lóg a levegőben”. Ez egy ilyen kis szövetkezet esetében, mint az övék, bizony komoly pénzösszeg. Hiányzik.
– fűzi hozzá.
A felbári szövetkezetben, fénykorában 300-350 marhát tartottak, 2017 óta azonban már csak bikákat nevelnek. Régen voltak fejősteheneik is, amelyek nevelésével elsősorban azért hagytak fel, mert nem voltak fejőik. A fiatal agronómus szerint jó ideje a legnagyobb gondjuk a munkaerőhiány. Ez az ágazat nem elég vonzó a potenciális munkaerő számára.
– mondja.
Hozzáteszi: nincsenek egyedül a problémájukkal, a környéken van még néhány farm, ahol több száz olyan állatot kell etetni, amelyek már rég elérték, sőt túl is haladták a vágósúlyt. Együttéreznek azokkal a gazdákkal, akiknek farmjain megjelent a betegség és emiatt elpusztították állataikat, de ilyen esetben még mindig ez a legjobb megoldás. A száj- és körömfájásos beteg állatokra csak a kínszenvedés várt volna. Az egészséges állatok leölése már más dió. Az nagyon meg tudja viselni az embert…
– mondja végezetül.