2021. június 8., 13:01

Megállhat-e az élelmiszerárak emelkedése? Nem csak a hús ára szökött az egekbe

Az elmúlt hónapokban folyamatosan emelkednek az élelmiszerárak. A Hnonline annak járt utána, vajon mindezt az alacson termelési szint, vagy a magas kínai kereslet okozta.

Fotó: Pixabay

Tavaly tavasszal, először jött a járvány, majd a szárazság, most pedig az élelmiszerárak drágulása. Brazil példát hozzák föl, ahol a járványügyi számok emelkedése után az élelmiszerárak emelkedtek, január óta 14 százalékkal.

Brazília azért is érdekes mert az egyik legjelentősebb szójatermelő a világon.

A szója és az olajosok áremelkedése a termelőket is meglepte. Az ENSZ adatai szerint 120 százalékkal egy éven belül.

Ezen kívül még négy kategóriát vizsgálnak gabonaféléket, húst, tejtermékeket és a cukrot. Ezek együttes emelkedése egy év alatt 40 %-ot tett ki. A nagy emelkedéshez azt is hozzá kell tenni, hogy tavaly májusban ugyanez az index 14 éves minimumon állt.

Azóta meredek az emelkedés, amit hajt a félelem a világ élelmiszertartalékainak fogyásától. Az élelmiszerfogyasztás, azaz a kereslet is növekedett az elmúlt évben, ami már felülmúlta a kínálatot. A magas kereslet mögött elsősorban Kína áll, amely a sertéspestis lecsengése után szinte mindent vásárol.

Mindehhez egy alacsonyabb kínálati oldal társult, ugyanis a klimatikus hatások komolyan jelentkeztek a terméseredményekben.

Dél-Amerikában felütötte a fejét az El Nino jelenség, ami hosszú száraz időszakkal jelentkezett. Brazíliában ezen felül nem nagyon emelték a vetésterületeket, hiszen a járványügyi intézkedések miatt hiányzott a vendégmunkás.

Jelenleg úgy tűnik, hogy májusban az árak tetőztek, és reménykednek az idei jobb termésben.

Az olajosokból 3 százalékkal többel, 730 millió tonnával számolnak. Szójából is 22 millió tonna plusz terméssel számolnak, összesen 385 millióval. A helyzet az új termés érkeztéig viszont érdemben nem fog változni.

Európában a boltokban azért még ekkora emelkedést nem tapasztalunk. A legmagasabb, 17 százalékos áremelkedés Törökországban van.

Szlovákiában elsősorban azoknál a termékeknél érezhető az áremelkedés, ahol a termelők, vagy a feldolgozók is érzik az árak emelkedését. Ide lehet sorolni például a pékárukat. A helyzet egyelőre nem drámai, de minden az idei aratástól függ.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.