2020. március 9., 19:47

Lengyel húsbotrány Szlovákiában

A szlovák mezőgazdasági minisztérium rendkívüli intézkedésre utasította az állategészségügyi felügyelet vezetőjét, hogy szigorúan ellenőrizzék a Lengyelországból származó marhahús minőségét. Február 22-től a Szlovákia északi szomszédjától importált szarvasmarhahúsból vett mintákat laboratóriumi vizsgálatnak kell alávetni, és kizárólag negatív eredmény esetén hozható forgalomba az országban.

Az agrárminiszter nyilatkozata szerint az intézkedés visszavonásig érvényben marad.

Nem engedem meg, hogy az illetékes lengyel szervek felelőtlensége ismét veszélyeztesse a szlovák fogyasztókat, ezért az Állami Állategészségügyi és Élelmiszeripari Felügyelet (ŠVPS) valamennyi lengyel hússzállítmányt átvizsgál. A Lengyelországból Szlovákiába szállított marhahús 100 százalékát szigorúan ellenőrizni kell azelőtt, hogy a szlovákiai fogyasztókhoz kerülhetne, akár a boltba, akár vendéglátóipari egységekbe

– nyilatkozta Gabriela Matečná mezőgazdasági miniszter.

A szigorú szlovákiai intézkedést az váltotta ki, hogy az országba ismét nem megfelelő minőségű hústermék érkezett Lengyelországból.

A szomszédos Csehországban egy 700 kilogrammos szállítmányban szalmonella baktériumot mutatott ki az állategészségügyi hivatal, és a szállítmányból 40 kilogramm Szlovákiába került. Az állategészségügyi és élelmiszeripari felügyelet munkatársainak köszönhetően a baktériummal szennyezett szállítmány nem jutott el a fogyasztókig.

 A lengyel marhahússzállítmányt váró megrendelőknek legkésőbb 24 órával a szállítás várható időpontja előtt bejelentést kell tenniük az állategészségügyi felügyelet elektronikus rendszerében. A felügyelet ellenőrei a szállítmányból mintát vesznek, és az eredmény elkészültéig a megrendelőnek várnia kell az áru továbbértékesítésével. A lengyel marhahúst csakis akkor lehet forgalomba hozni a szlovák piacon, ha megfelelt a szigorú egészségügyi előírásoknak

 – nyilatkozta Jozef Bíreš, az ŠVPS vezetője.

Az élelmiszer-ellenőrök a lengyel húsbotrány kirobbanása óta készültségben vannak Szlovákiában. Február elejéig összesen mintegy 550 célzott ellenőrzést végeztek lengyelországi eredetű marhahús-szállítmányokon.

Az ellenőrzések raktárakra, kiskereskedelmi egységekre, csomagoló- és feldolgozóüzemekre terjedtek ki.

A szlovákiai húsipart a szalmonellás lengyel marhahússzállítmányok mellett az afrikai sertéspestis is igencsak felbolygatta. A húsfeldolgozók már múlt év végén jelezték, hogy

a sertéshús és a belőle készülő termékek ára akár 12–15 százalékkal is emelkedhet, sőt, még 20 százalékos árnövekedésre is utaltak.

A szlovákiai húsfogyasztásban egyébként továbbra is a sertéshús viszi a prímet, de a sertéspestis módfelett felkavarta a piacot, mindenekelőtt azzal, hogy ellehetetlenítette a kínai exportot.

Szlovákia sertéshús-önellátása tavaly nyáron megszűnt, és azóta jelentős behozatalra szorul belőle. Ez áremelkedéssel járt, ami tavaly karácsonyra sem enyhült, és az ár azóta növekszik. Eva Forrai, a szlovák húsfeldolgozók szövetségének igazgatója egy sajtótájékoztatón elmondta, hogy

múlt év végén is mintegy 5 százalékkal nőtt a sertéshús ára az országban, de az év eleje óta már további 40–45 százalékkal.
 A sertéshús-feldolgozás helyzete válságosnak nevezhető, ugyanis a feldolgozók az alapanyag jelentős részét külföldről kénytelenek importálni. A félsertés mint alapanyag áremelkedése, természetszerűleg, a sertéstermékek árát is emeli

 – mondta a szövetség igazgatója. Ennek ellenére az elmúlt 10 évben folyamatosan nőtt Szlovákiában az éves átlagos sertéshúsfogyasztás, jelenleg 35 kilogramm körül alakul. Csakhogy az ország agráriuma nem tudja kielégíteni a nagyobb keresletet.

Az utóbbi 30 évben 2,5 milliósról alig 600 ezer állatra zuhant a sertésállomány nagysága, tehát a belföldi termelés az aktuális keresletnek csupán a negyedét-ötödét képes kielégíteni.

Sok állattartó panaszkodik arra, hogy az ország megfontolatlan agrárpolitikája miatt a vágósertés nagy részét külföldön kénytelen értékesíteni, mert hagyják szabadon beáramlani Szlovákiába a hazainál olcsóbb, és nem feltétlenül a legjobb minőségű külföldi sertéshúst. Az utóbbi években nagyot változott a szlovákiai vidék képe és beállítottsága. Ugyanakkor a szlovák sertéshús belföldi piacvesztéséhez az is hozzájárult, hogy az állattenyésztés előírásoknak megfelelő korszerűsítése óriási pénzt emészt fel, és ennek előteremtése a legtöbb gazdaság számára komoly fejtörést okozott és okoz manapság is.

A sertéshúshiány miatt az értékesítési ár egyre emelkedik.

Múlt év elején a vágósertés kilogrammjáért átlagosan 1,14 eurót fizettek élősúlyban a feldolgozók a gazdáknak, júliusban viszont már 1,45, december első hetében pedig 1,6 eurót adtak.

Az átadási ár emelkedését a fogyasztók is megérzik.

A sertéscomb kilója 2 évvel ezelőtt átlagosan 4–4,5 euróba került, mostanra pedig megközelítette a 6 eurót, általában 5,8–5,9 euróba kerül.

Csakhogy a nagy kereskedelmi láncok gyakran a sertéshús akciós árával csalogatják magukhoz a vásárlókat. Például a csont nélküli karajt akár 3,79-ért is kínálják, ami mintegy 35 százalékkal alacsonyabb az átlagárnál. Mondani sem kell, hogy az ilyen akciós húst nem Szlovákiában, hanem például Németországban állították elő.

Daniel Molnár, a Szlovákiai Baromfitenyésztők Szövetségének elnöke arra figyelmeztetett, hogy lényegében már 10 éve követik egymást a különböző élelmiszerbotrányok Szlovákiában. Szerinte ezt a tendenciát csak az eddiginél szigorúbb ellenőrzésekkel lehet megfékezni:

Ez mind az uniós, mind az Európai Unión kívüli áruk behozatalára vonatkozik. Véleményem szerint, ha az ellenőrzés hatékonyabb lesz, már a közeljövőben kevesebb lehet Szlovákiában az élelmiszerbotrány. Mindenképpen ki kell emelni, hogy a szlovákiai eredetű élelmiszereket ez ideig mindenféle botrány elkerülte az állami állategészségügyi felügyelet munkatársainak felelősségteljes munkájának köszönhetően”

– hangsúlyozta Daniel Molnár.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.