2023. április 18., 13:44
Frissítve: 2023. ápr. 18. 16:31

Reagált a gútai malom a gabonabotrányra - Kizárólag szlovákiai gabonából készítik a lisztjeiket, de az ukrán lisztben sincs méreg

A gútai malmot üzemeltető vállalat sajtóközleményében azt állítja, a fogyasztókhoz került termékeikhez nem dolgoztak fel Ukrajnából érkezett gabonát. 

liszt
Fotó: TASR/AP
Kedden délután a gútai vállalat illetékesei közölték, egy általuk megbízott, független minőségvizsgáló vállalat vizsgálatai alapján a megengedett határértéken belül van az ukrán búzaszállítmány vegyszertartalma. Ezen felül, állítják, a gabonából készült lisztben már egyáltalán nem mutatható ki, az Unió által betiltott rovarölő szer, a klórpirifosz, mivel a malomipar modern tisztítógépei képesek úgy átválogatni és megtisztítani a gabonaszemeket, hogy az ilyen szennyeződések eltűnjenek belőlük.

A közleményből az is kiderült, a gútai malomban előállított, üzletláncok által forgalmazott "sajátmárkás" termékekhez sem használtak fel ukrán gabonát. 

A gútai malom azzal védekezik a napokban kirobbant botránnyal kapcsolatban, hogy 

- a saját költségükön megsemmisítendő, mérgező ukrán gabonaszállítmányt nem illegálisan hozták be az országba, hiszen eredetileg megkapta a szlovák hatóságoktól a szükséges engedélyeket.

- a készletet egy Szlovákiában bejegyzett kereskedőcégtől vásárolták. A beszállító a szlovák előírásoknak megfelelően garantálta is annak minőségét.

- a malom szerint a vonatkozó minőségbiztosítási vizsgálatok még mindig nem zárultak le. Csak az első mintavételezés eredménye érkezett meg, két másik minta vizsgálatának eredményei még nem érkeztek be.

- a gútai vállalat arra is felhívta a nyilvánosság figyelmét, hogy a mintában talált betiltott vegyszer, a klórpirifosz mennyisége ugyan meghaladta a határértéket (0,026 milligramm/kilogramm a megszabott 0,010 mg/kg helyett), de alig néhány évvel ezelőtt ez a határérték még 0,050 milligramm/kilogramm volt.

- a klórpirifoszt csak 2020-ban tiltotta be az Európai Unió, az Egyesült Államok még egy évvel később, 2021-ben. A világ több mint száz országában ma is használatban van.

- a gútai malom továbbra is azt állítja, az ukrán gabona és az ebből készült lisztek minősége kiemelkedő. A Black Sea Grain Initiative uniós megállapodás értelmében számos EU-tagállam vásárolt ukrán gabonát, Spanyolország például közel ötmillió tonnát

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.