Fokozódik az élelmiszerválság: Ki a felelős?
A francia közszolgálati televíziós csatorna, a France 5 péntek esti tudósításában arról számolt be, hogy Odessza kikötőjében orosz rakétacsapások érték az ott felhalmozott, egy ideje blokkolt ukrán gabonatartalékokat.

A fegyverszállítmányokhoz hasonlóan, a gabonalerakatok is az orosz támadások elsődleges célpontjaivá lettek. Gennagyij Trukhanov, Odessza polgármestere kijelentette:
Az ukrán hatóságok becslése szerint az oroszok 750 ezer tonna gabonát lophattak el, amelynek értéke több, mint 200 millió dollárra becsülhető.
A Krím-félszigeten található Szevasztopol kikötőjében készített műholdas felvételek alapján, az amerikai CNN szerint úgy tűnik, az orosz hajók éppen ukrán gabonát pakolhatnak. Csütörtökön London arra kérte Moszkvát, azonnali hatállyal függessze fel ezeket a szervezett lopásokat.
- mondta a brit honvédelmi miniszter.
Pénteken a Kreml cáfolta a nyugati állításokat, lényegében az Oroszországra kiszabott nyugati szankciók eltörlését követelte a gabonaszállítások blokádjának feloldásáért.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője a Reuters hírügynökségnek elmondta,
A G7-ek csoportja a legfejletlenebb országokban a legrosszabtól tart.
Annalena Baerbock, német külügyminiszter elmondása szerint 25 millió tonna gabonát blokkolnak jelenleg Ukrajnában.
A vészhelyzet emberek millióit fenyegeti élelmiszer-ellátási bizonytalansággal, ahogy Líbiát is, amely gabonaexportjának 70%-át Ukrajnával és Oroszországgal bonyolítja le, Törökország esetében ez 80%, Egyiptomnál pedig 90%.
Egy Indiából érkező rossz hír még tovább súlyosbíthatja a világban eluralkodó élelmiszer-krízist. Az 1,3 milliárd lakosú ország tegnap bejelentette, hogy megtiltja saját megtermelt gabonájának kivitelét.
